Već krajem ove godine Nauta Lamjana mogla bi izaći iz stečaja, najavio je to za Poslovni dnevnik Alain Khan, stečajni upravitelj ugljanskog remontnog brodogradilišta koje je u stečaju još od 2011.
Stečajni upravitelj kojeg radnici lani isprva nisu puštali u škver, tvrdeći da je došao pokopati njihovu tvrtku kako bi zaštitio interese njezina vlasnika, fonda Jupiter Adria (sadašnja iO Adria), zadovoljan je s lanjskim prihodom od 8,9 milijuna kuna i 2,8 milijuna kuna dobiti. Kaže da ne sumnja u budućnost Naute, “naročito kad počne bušenje u Jadranu, jer upravo Nauta ima bogato iskustvo s remontom platformi. Kad izađemo iz stečaja pokušat ćemo dobiti poslove remonta naftnih platformi i izvan EU. Dotad ćemo se nastaviti baviti remontom brodova do 300 tona, a angažirani smo i kao koperanti Lenca”.
U tome da su platforme budućnost Naute s njime se slaže i njegov najžešći oponent, sindikalni povjerenik Marijo Košta, kojeg Khan optužuje da “stalnim žalbama usporava Nautin izlazak iz stečaja”. Novi poslovi s platformama donijeli bi škveru i znatno bolje rezultate, a vlasniku- koji se bavi isključivo turizmom- priliku da nekome proda brodogradilište. Jupiter Adria u Nautu je svojedobno došla želeći na mjestu škvera graditi apartmane, od čega su zbog niza okolnosti morali odustati. Kako doznajemo, Nauta se trenutačno nudi na tržištu po cijeni od oko šest milijuna eura.
Zanimljivo je da se Khan i Košta, osim u optimizmu glede budućnosti Naute kao servisa naftnim platformama u Jadranu, slažu u još nečemu: brodogradilište nije ni trebalo otići u stečaj.
“Stečaj je izrežiran kako bi se vlasnik riješio nas radnika, i to tako što su dvije platforme na vezu u Nauti počele plaćati svoje obveze zaobilaznim putem, umjesto na račun naše tvrtke”, kaže Košta.
Alain Khan napominje- “Nauta je bila kolateralna žrtva svog vlasnika koji je ulagao novac u druge projekte”, ciljajući na Jupiter Adriju, koja je to brodogradilište stavila pod hipoteku kao jamčevinu za dobivanje 56 milijuna kuna kredita za obnovu dubrovačkih Vrtova sunca.
Stečaj Naute se zakomplicirao u trenutko kad je prvi stečajni upravitelj (Edvin Šimunov, drugi je bio Ivan Rude, Khan je već treći) priznao to potraživanje, a tek nakon žalbe Naute Lamjana sud je lani taj dug osporio, ocijenivši da je to stavljanje pod hipoteku upitno jer škver od tog kredita nije imao koristi. Presudom je tada naloženo Erste banci da izbriše hipoteku nad nekretninama Naute.
Košta je tada izjavio da je “presuda važna jer je tvrtka u trenutku otvaranja stečaja ukupno bila dužna oko 73 milijuna kuna, a to znači da je stvarni dug bio oko 17 milijuna kuna i omjeri na skupštini vjerovnika bili bi drugačiji. Da je tako bilo već na prvom ročištu, radnici bi zajedno s državom imali većinu, postavili bi svoj stečajni plan i već odavno bi Nauta Lamjana izašla iz stečaja”. Sindikalac sad optužuje Khana kako, umjesto da čeka pravomoćnost te presude, predloženim stečajnim planom Marini Preko (tvrtki u vlasništvu Jupiter Adrije) kao najvećem vjerovniku priznaje udjel u vlasništvu temeljem duga od 56 milijuna kuna, iako sud to potraživanje osporava. “Odluke ne bi trebalo donositi sve dok visi u zraku 80 posto potraživanja. Zanimljivo je i kako je Marina Preko, tvrtka s prihodom od pet milijuna kuna i konstantnim gubitkom od milijun kuna godišnje, dobila od Erste banke kredit od 56 milijuna kuna i to kako bi od te iste banke otkupila njena potraživanja prema Nauti Lamjana”, napominje Košta.
“Nije mi jasno što Košta hoće, jer to je potraživanje potpuno irelevantno, sud je samo skinuo hipoteku s Naute. Osim toga, presuda se može i ukinuti, pa s time nema smisla gubiti vrijeme”, kaže stečajni upravitelj Khan te najavljuje naredne poteze. “Ove smo godine uložili u tehnologiju 800.000 kuna. U planu nam je kupnja lifta od 835 tona, koji može dizati brodove do 60 metara dužine. Zapošljavamo 25 ljudi, mogli bi i više ali ovdje fali kvalificiranih kadrova, pa ćemo morati naći kooperante”, kaže.
Košta, kojem je Khan lani dao izvanredni otkaz, jedan je od rijetkih radnika Naute koji nisu prodali svoja potraživanja, jer se jedino tako može i dalje boriti preko skupštine vjerovnika i sudova. Sindikalac je ove godine podigao krivičnu prijavu protiv stečajne sutkinje Adrene Bajlo a potom i zatražio njene izuzeće iz predmeta Nauta Lamjana, što je Visoki trgovački sud prihvatio pa je spis od 6.000 stranica preuzela sutkinja Tina Grgas. “I tu se krši zakon jer sam ja 11. lipnja predao zahtjev za izuzećem, a Bajlo je 12. lipnja donijela rješenje o sazivanju skupštinu vjerovnika gdje je glavna točka bila donošenje stečajnog plana. Po zakonu bi se trebale poništiti sve naknadno poduzete pravne radnje, no o tome će odlučiti Visoki trgovački sud”, kaže Košta.
Inače, Alain Khan je tužio državu i traži 135 milijuna kuna obeštećenja za izvlaštenja na pomorskom dobru. “Tako su obeštećena i sva druga brodogradilišta, iako su oni to doduše poravnali otpisivanjem državnih jamstava. U Nauti država ima svega 3,8 milijuna kuna potraživanja, pa ćemo to riješiti isplatom ili na neki drugi način, a po tom pitanju 11. rujna imamo pripremno ročište” rekao nam je Khan, te nastavio. “Problem Naute je što su prijašnje uprave, uz podršku NO, bile dosta rastrošne, a sindikat i Košta su iz godine u godinu ugovarali sve veća prava. Upravi nikad nije bilo dosta para, a radnicima nikad dosta prava- jedan je puno trošio, a drugi malo radio”, optužuje stečajni upravitelj.
A Košta kaže- “ma kakav je to Khanov uspjeh u poslovanju? Pedesetak ljudi je ostalo bez posla, bez šanse da se ponovno zaposle. Lijepo je što traži 135 milijuna kuna od države, no zašto to nije prikazano prilikom bespotrebnog otvaranja stečaja?”