Povodom obilježavanja Globalnog tjedna poduzetništva, članovi studentske udruge „Turisticus”, odjela za Turizam i komunikacijske znanosti na Sveučilištu u Zadru, organizirali su dvodnevna interaktivno – edukativna predavanja o uspješnim primjerima poduzetništva u Hrvatskoj.
Prvoga dana, predavanje je uz moderatore Mariju Gale i Šimu Lugovića na Starom kampusu Sveučilišta, održao Rade Bobanović. Tom prilikom studentima je na primjeru vlastitog eko projekta „MasVin” pokušao ukazati na vrijednosti koje su potrebne da se postane uspješan poduzetnik, ali i problemi s kojima se susreće većina poduzetnika, ili onih koji to žele postati.
Poljoprivredna zadruga „ Maslina i vino” osnovana je 2006. god. s ciljem razvoja ruralnog razvoja prostora Ravnih kotara. Projektom je, kako kaže gospodin Bobanovć, htio iskorisiti sve blagodati podneblja te znanje kako bi se na taj način zahvalio kraju iz kojeg poječe. Često tepane „ Tri gracije Dalmacije – ulje, vino i smokve” rezultat su uloženog truda, no, ujedno predstavljaju i centralnu ideju sinergije, koju često naglašava, nadodajući tome uzajamnu održivost, viziju, ali ponajviše od svega upornost i hrabrost.
Hrabrost, bila je riječ koja je nekoliko puta bila naglašenu na predavanja u zadarskom COIN-u, u kojem su uz modratorice Anabelu Memišević i Ivonu Brekalo, svoj rad i trud predstavile mlade poduzetnice iz Tie me-a, Marija Šulc i Vanesa Tipura te Issa Bratinčević iz Issa Arts.
Uvodan govor, u kojem je studentima objasnila sve popularniji koncept coworkinga, održala je Ana Odvitović iz projektnog tima COIN-a.
Iz malog kućnog hobija pokrenut je uspješan projekt nazvan „ Tie me” koji su pokrenule Marija, Vanesa i Katarina, diplomirane studentice Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Djevojke ručno izrađuju personalizirane leptir mašne. Na nagovor dečka i prijatelja, i Issa je započela svoju poduzetničku avanturu. Izrada personaliziranih čestitki, bilježnica, pričica, … ispunjava Issinu svakodnevicu. Djevojke su se složile kako je najteže napraviti prvi korak, tojest skupiti hrabrost i krenuti u nepoznato.
– Toliko je sitnica koje toliko koštaju. : izjavio je Marko Tekić, Issin kolega .
Uz financijske probleme, djevojke su dodale i probleme se nabavkom materijala, birokraciju te nepoštvanje od strane poslovnih partnera.
Mlade poduzetnice iz Tie me-a i Issa naglasile su kako će unatoč svemu ustrajati u svojim projektima. Na spomen masovne proizvodnje, jasno su rekle da će ostati vjerne svom stilu i individualizmu jer to je ono što daje čar i notu osobnost u radove koje stvaraju.
– Postoji strah da ću izgubiti želju za crtanjem ukoliko se previše usredotočim na crtanje radi zarade.: izjavila je Issa Bratinčević.
Publici, koju su činili većinom studenti, djevojke su poručile da trebaju ustrajati, iskoristiti svaku mogućnost koja im se pruži jer nikad nije kasno, čak i ako vas roditelji pitaju kada ćete početi tražiti pravi posao.