ZADAR – Zadarska županija povijesno je povezana s vukovarskim Vodotornjem.
Prošlog je tjedna javnost doznala kako će Vodotoranj kao simbol otpora, slobode i zajedništva, biti obnovljen. Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović preuzela je pokroviteljstvo za taj, na 20 milijuna kuna procijenjen projekt. Novac će se, prema planu vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave, prikupljati od dobrovoljnih priloga građana.
Poput nekadašnjeg samodoprinosa, građani će davati donacije za projekt obnove Vodotornja.
U Gradu Vukovaru dobro znaju kako je Zadarska županija, koju je tada vodio prvi župan Šime Prtenjača, ciljano dala novac za obnovu Vodotornja. Bio je to iznos od tri milijuna kuna, koji je isplaćen iz poslijeratnog proračuna tada još Zadarsko – kninske županije u Državni proračun.
Ali nakon nekog vremena je odlučeno kako se Vodotoranj neće obnavljati već će ostati kao podsjetnik na ratne rane Vukovara. I sad je donesena slična odluka. Gdje je utrošen novac građana Zadarske županije, to se ovdje ne zna. Kako neslužbeno doznajemo i aktualnu gradsku vlast u Vukovaru zanima što je bilo a akcijom prikupljanja novca za obnovu Vodotornja.
Iz Zadarske županije dobili smo odgovor na vijećničko pitanje kojeg je na tu temu postavio tadašnji SDP-ov vijećnik Svetko Šarić.
Njemu, kao i tada nadležnom Ministarstvu obnove i razvitka, odgovor je prije pet godina napisala Bibijana Baričević, pročelnica Odjela za proračun i financije:
„Na temelju inicijative pokojnog predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana da svaka županija obnovi jedan javni objekt komunalne ili socijalne infrastrukture u Vukovaru, Zadarska županija i Ministarstvo razvitka i obnove sklopili su dana 02. listopada 1997. godine “Ugovor o obnovi Vodotornja u Vukovaru”.
Predmetnim ugovorom Ministarstvo se obvezalo preuzeti cjelokupnu organizaciju, projektiranje, nadzor i izvedbu radova na obnovi spomenute građevine, dok se Zadarska županija sukladno članku 2. i 3. Ugovora obvezuje doznačiti nadležnom Ministarstvu sredstva u iznosu od 3.000.000,00 kuna i to prvu polovicu iznosa do 31. prosinca 1997. godine, a drugu polovicu do 30. lipnja 1998. godine.
Zadarska županija je cjelokupni iznos sredstava uplatila na račun nadležnog Ministarstva zaključno s 31. prosincem 1998. godine.
Od 2002. sredstvima za obnovu grada Vukovara upravlja Fond za razvoj i obnovu grada Vukovara. Fondu za razvoj i obnovu grada Vukovara osiguravaju se sredstva u državnom proračunu za obnovu Vukovara (oko 40 milijuna kuna godišnje, Aktivnost: 549017, Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva).
Prema dostupnim informacijama, a prema zamisli gradskih vlasti, objekt Vodotornja kao prepoznatljivi simbol stradanja Vukovara u Domovinskom ratu, koji arhitektonski i visinom dominira cjelokupnim gradskim područjem, po završetku obnove Grada Vukovara ostat će jedinim neobnovljenim objektom u gradu na kojem će se vidjeti posljedice razaranja Vukovara 1991. godine.
Krajem 2007. godine izvršen je odabir urbanističko-arhitektonskog i likovnog rješenja izgradnje Memorijalnog spomen obilježja Domovinskog rata “Vodotoranj-Vukovar”-projekt Radionice arhitekture d.o.o Zagreb. Vrijednost radova je procijenjena na oko 20 milijuna kuna. Inicijalna sredstva za obnovu Vodotornja osigurala je Zadarska županija u iznosu od 3 milijuna kuna, a ostatak će se osigurati u državnom proračunu.
Zadarska županija do danas nije dobila povratnu informaciju za što su sredstva utrošena, a i temeljem Vašeg traženja upućen je početkom mjeseca siječnja 2011. dopis Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva.
Do danas odgovor nije pristigao, no iz dostupnih informacija razvidno je da se sredstva koriste za obnovu Vukovara, odnosno da su to inicijalna sredstva za obnovu spomen obilježja, tumačenje je i odgovor pročelnice za financije „donatora”- Zadarske županije.