Kameni čuvari vraćaju se uz dno obalnog pojasa Rive i Mula. Da ih je silina mora izbacila iz podnožja preslaganog obalnog zida primijetili su dobronamjerni građani, a objavio Morski.hr. Bilo je to prije godinu dana.
Tada je statičar Davor Uglešić, dipl. inženjer iz D&Z koje je davno bilo nositelj snimanja stanja rive, a poslije i projekta rekonstrukcije kazao kako su bili u pitanju ekstremni uvjeti. On je predložio da se kroz „Priručnik za održavanje propiše kako se ovakva ekstremna situacija može očekivati i ubuduće te da se u tom slučaju ploče vraćaju na svoje mjesto pomoću ronioca i balona, za vrijeme plime, uz eventualno ravnanje nasipa ispred zida prema potrebi”.
Lučka uprava Zadar koja gospodari tim lučkim područjem, angažirala je zadarske ronioce iz poznatog kluba Sveti Roko koje smo danas zatekli na Rivi. Oni su počeli posao od dva mjeseca koliko bi trebalo trajati postavljanja i vraćanje kamena čuvara uzduž rive ali i Mula sa strane na kojoj južni vjetrovi razbijaju se i dižu preko obalnog zida.
Koriste se ronilačkom tehnikom „mamutiranja” morskog dana za povratak kamena čuvara, doznajamo od Eugena Kogoja, fotografa i ronica. On nam je istao tako rekao kako kameni čuvari u pomorskom riječniku nemaju drugi naziv.
Obnova zadarske rive financirana je iz EU programa Ministarstva mora te završena prošlog ljeta nakon dvije godine radova, završenih prije ugovorenog roka. Ovo su naknadni radovi.