Na konferenciji “ITU ZADAR 2030” danas se u novom Studentskom domu Sveučilišta u Zadru predstavlja više kapitalnih projekata vezanih uz ITU mehanizam. Riječ je o tzv. „omotnici“ od 43 milijuna eura koje će Grad Zadar do 2029. godine imati na raspolaganju za različite projekte obnove i gradnje infrastrukture, zelene projekte, pametna i digitalna rješenja… Ministar Šime Erlić uvodno je poručio kako se radi o ulaganjima kojima će Zadar zakoračiti u novo doba.
– Grad Zadar se pokazao kao dobar primjer korištenja ITU mehanizma te je realizirao brojna ulaganja u inteligentni prometni sustav i infrastrukturu, a sada se radi o široj paleti ulaganjima i značajno višem iznosu koji će oblikovati budućnost Zadra. Nažalost, Zadar još uvijek nema proračun i mora tavoriti, nadam se da to stanje neće dugo potrajati. Naizgled sve funkcionira, ali ne može dodavati lokalnu komponentu koja je obvezna u većim projektima. U sto stvari se možemo razmimoilaziti, neka se raspravlja, ali ne smije se stavljati razvoj Zadra na kocku zbog nekih politika koje se forsiraju, poručio je Erlić.
Zadarski gradonačelnik Branko Dukić podsjetio je na realizirane projekte iz ITU mehanizma, Gospodarsku zonu Crno, obnovu crkve sv. Nikole, nove sveučilišne prostore u staroj Tehničkoj školi, pametni promet u Tuđmanovoj…
– U nekoliko godina dobili smo nove sadržaje trajne vrijednosti, novi kvalitetu života. Pred nama su 43 milijuna eura koje usmjeravamo u nove inovacije, transformaciju i urbanizaciju. Nastavljamo s urbanom mobilnošću koja podrazumijeva digitalizaciju prometa i podizanje učinkovitosti javnog prometa, rješavanje gužvi. Gradimo novu sportsku infrastrukturu i štitimo priRodne resurse. Godina 2029. nije daleka budućnost, gledajmo ne samo na ciljeve koje smo stavili pred sebe, kreirajmo budućnost i budimo spremni na ono iza 2030. godine, poručio je Dukić.
Rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić rekao je kako zgrada u kojoj se konferencija održava nije napravljena kroz ITU mehanizam, ali je također velikim dijelom financirana sredstvima iz EU fondova, što jasno svjedoči koliko smo utkani u europsku tkivo, osobito nakon pristupanja EU.
– Kroz ITU smo obnovili staru Tehničku školu, odnosno prvu secesijsku iteraciju, a osmislili smo i kako ćemo drugom iteracijom dati svoj doprinos u uzajamnosti akademske s društvenom i gospodarskom zajednicom. Idejno rješenje povjerili smo arhitektu-vizionaru Nikoli Bašiću, koji je našao rješenje koje ne nosi sa sobom samo estetski i funkcionalni kamenčić u mozaiku našeg grada, nego nešto što će funkcionirati kao akademska utvrda u cilju zaštite osnovnih identitetskih crtica koji oblikuju grad. Zbog toga je, kao jedan novi neposredni ulaz u povijesnu jezgru, osmišljen pod imenom Citadela Nova. ITU mehanizam jedna je od prilika da se osvrnemo na našu prirodnu i kulturnu baštinu, postignemo učinkovit transfer tehnologija, znanja i ideja među generacijama, da bude gušt nazvati se zadarskim ditetom i da omogućimo kvalitetno starenje našem starijem stanovništvu, istaknuo je rektor Faričić.
U nastavku programa stručnjaci su prezentirali različite teme iz područja transformacije javnih prostora, inovacije, urbanizacije, a o perspektivama ITU projekta izlaže pročelnica UO za EU fondove Grada Zadra Stefani Mikulec Perković.