Na natječaj za uklanjanja otpadne troske na lokaciji „Crno brdo“ Biljane Donje javilo se šest izvođača, a njihove ponude jučer je otvorio Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Broj ponuda i činjenica da su sve ispod procijenjene vrijednosti daje nadu da bi se izvođač mogao odabrati te da bi se ovaj dugogodišnji ekološki problem konačno mogao riješiti.
Iako je natječaj objavljen dan nakon Nove godine, a rok za dostavu ponuda bio je mjesec dana, zbog brojnih upita i pojašnjenja koja su tražili zainteresirani izvođači, rok se pomaknuo do početka ožujka. Naime, Fond je osam puta slao odgovore i pojašnjenja zainteresiranim izvođačima, a neki od upita rezultirali su izmjenama u natječaju. Radi se o zahtjevnom poslu, a potencijalne teškoće proizlaze iz nekoliko razloga. Ipak, izvođači su zasigurno privučeni iznosom koji je predviđen za sanaciju brda, a radi se o procjeni od gotovo 20 milijuna eura bez PDV-a, odnosno 25 milijuna ako se uključi PDV.
Jedan od najvećih problema zasigurno je sastav troske koja sadrži određene koncentracije opasnih i kancerogenih tvari. Brdo potječe iz bivše Tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF) na čijoj je lokaciji dugo postojala kemijska industrija. S obzirom da troska nastaje preradom manganske rude, a ona se dopremala iz različitih zemalja, tako je i otpadni materijal neujednačen sastavom. To predstavlja izazov za izvođače koji su zainteresirani za oporabu troske, a neki su tražili da se otpad klasificira opasnim. Izvještaji o sastavu brda bazirani su uvelike na procjenama i srednjim vrijednostima s obzirom na neujednačen sastav – koncentracije pojedinih opasnih elemenata prelaze granice u nekim uzorcima, a u drugima su u dozvoljenim granicama. Pojedine su se tvrtke žalile da rezultati tih analiza nisu reprezentativni te da su provedeni na premalom broju uzorka. Naručitelj je ipak ostao pri zaključku da se radi o kategoriji neopasnog otpada objašnjavajući da prevladavaju uzorci u kojima je koncentracija puno manja od graničnih vrijednosti.
Unatoč tome što je natječaju priložena dokumentacija koja sadrži izvještaje i vještačenja o sastavu i mogućnostima oporabe troske s Crnog brda, izvođači su bili slobodni uzeti uzorke i provesti testiranja. Iz dokumentacije koja prati natječaj, vidljivo je da su neki zainteresirani izvođači to i učinili kako bi dobili preciznu analizu sastava s kojom bi mogli odrediti hoće li se troska moći iskoristiti za izradu betona ili cementa.
Najnižu ponudu za posao saniranja troske dala je zajednica ponuditelja DE-FOS d.o.o. i FLAMTRON d.o.o. iz Kutine, koji bi taj posao obavili za cijenu od 16,9 milijuna eura s uključenim PDV-om. Kao zajednica ponuditelja javili su se još i BRINA d.o.o. Split i UZDA d.o.o. Obrovac (17,4 milijuna eura) i IND-EKO iz Rijeke s tvrtkom VALGO SAS čije je sjedište u Francuskoj (23,1 milijuna eura). Javila se još i tvrtka Kemotop iz Dugog sela (17,5 milijuna eura eura) te komunalno i građevinsko poduzeće Kostak graditeljstvo (20,9 milijuna eura). Stankovački Sarađen tražio je najviše – 23,7 milijuna eura s PDV-om, a to je svejedno niže od procijenjene vrijednosti. Kako je navedeno u zapisniku, na natječaj je dio dokumentacije poštom poslao i zagrebački Strabag, no do roka za otvaranje ponuda nije predao elektroničku ponudu za postupak javne nabave.
Za uklanjanje troske predviđeno je 16 mjeseci, a za izvođača koji odabere model koji uključuje oporabu, odobrit će se dodatnih 20 mjeseci.