A jesi li vidio ono… takva je otprilike reakcija Zadrana na najveće gradilište stanogradnje koje se vodi pod nazivom Vitrenjak.
Mnogima je to zona, kolokvijalno poznata kod crkve na Boriku.
Građevinska bomba pala je na zapadni dio Grada. Tamo gdje su prevladavala obiteljske stambene kuće, radi se novo, po svemu sudeći turističko naselje. Grad Zadar je izdao 40-ak građevinskih dozvola za stambeno- poslovne građevine. Koliko je je to stanova, znaju raznovrsni investitori koji su, da se ne zaboravi, kupili zemljište do domaćih.
Isti ti domaći naručili su i platili izradu Urbanističkog plana uređenja pod nazivom UPU Vitrenjak II. Plan je stupio na snagu 2015. godine, kada Zadar i nije bio toliko na meti građevinskih poduzetnika. U tom planu , obuhvata 96 300 metara četvornih samo jedan posto ukupne površine otpada na javnu zelenu površinu. Izrađivač UPU-a Block – projekt napisao je „uređena parkovna površina (Z1), mogu se planirati kao krajobrazno uređene parkovne površine koristeći prvenstveno autohtone biljne vrst“. Kao što je napisano: Završnu obradu novih zidova treba izvesti u tehnici “suhozida“.
Možda do kraja ispunjenja Plana to sve i bude tako.
Za sada je to samo čuđenje: gle koliko zgrada, kao da niču gljive iz zemlje. Gradnja cestovne mreže koja obuhvaća 23 posto ukupne površine, obaveza je Grada Zadra, kao i ostale komunalne infrastrukture koja se financira iz komunalnog doprinosa kojeg plaćaju investitori.
Zgrada su, manje-više konfekcijske i zapravo se stvara novo naselje s urbanističkim planom, bez urbanizma. Samo mu treba dati ime – jer Borik koji je dobio ime po borovima, više ga nije primjereno tako zvati.
Ispada da i nije velika razlika stanogradnje prema urbanističkom planu u odnosu na onu uz Ulicu Nikole Tesla, poznatije kao Sigma. Tamo je bez UPU-a, koji je kao obaveza izrade uklonjena u Prostornom planu Grada Zadra, podignuto 15 zgrada bez jednog od obilježba urbanizma sa 20 posto zelenila unutar građevinske parcele. – Nigdje zelenog i hlada, ni obećanog dječjeg igrališta, a kamoli parkinga. Do portuna prolaziš među autima koja su svuda oko zgrada. Nemaju gdje parkirati dostavne službe, priča nam je jedna od stanarki.
Gradske vlasti kako bi promijenile javno mnijenje, odlučile su izgraditi park na Plovaniji na prostoru kojeg su u neposrednom susjedstvu Sigme kupili od Odašiljača i veza. To je tek početak gradnje na prostoru nekadašnjeg Bagata i SAS-a., gdje je u planu još najmanje 500 stanova. Hoće li im se građevinske dozvole izdati po odredbi od 20 posto važećeg Prostornog plana ili će to biti 30 posto – svejedno. Grad je već “pojeden” iako nadležni u Gradu Zadru tvrde kako je na geo-snimci još jako puno zelenog.
Neka – od čega ćemo živjeti, ako ne od turizma, mišljenja su oni koji takav trend podržavaju.