Prošlo je 20-ak dana od kada je stručno povjerenstvo koje je angažiralo Ministarstvo zdravstva bilo u nadzoru standarda uređene i opremljene ginekološke i pedijatrijske ambulante. Radi se o dvije od 12 ambulanta čije uređenje u Poliklinici je financirao Dom zdravlja koji još nije dobio nikakvu povratnu informaciju iz resornog ministarstva, a kamoli dozvolu za rad.
Nju će teško i dobiti s obzirom na zapisnik koji je tada napravljen i kojeg je potpisala ravnateljica Doma zdravlja, Renata Bek, dr. med.
Glavna primjedba je ulaz u te ambulante koji se odvija protupožarnim pristupom umjesto kroz glavni ulaz u Polikliniku. To je nešto što može ukloniti sama Bolnica ukoliko promijeni plan evakuacije, tumači ravnateljica Doma zdravlja.
Za drugu primjedbu koja se odnosi na to kako nema dovoda vode u sobi medicinske sestre u pedijatrijskoj ambulanti, ravnateljica kaže kako je to u skladu s Pravilnikom. Ali nije zdravom logikom da sestra koja je u dodiru s malim pacijentima mora održavati maksimalnu higijenu, a ne odlaziti prati ruke u sobu liječnika.
Komisija je tražila i dokaze o ventilaciji u čekaonici i ambulanti, što je prema riječima dr. Bek, također stvar zadarske bolnice koja za Polikliniku ima atest za ventilacijski sustav.
Dom zdravlja odavno je u podstanarstvu kod Opće bolnice Zadar kojoj će plaćati svoj dio režija za rad 12 ambulanti. Za njihovo uređenje, također davno, Dom zdravlja je uzeo kredit od pet milijuna kuna. Kad će ambulante i to samo dio njih biti useljene, pitanje je za milijun eura.
U međuvremenu je pala mreža pedijatrijskih i ginekoloških ambulanti koje su se trebale preseliti u Polikliniku gotovo na pola. Neki su specijalisti otišli u svoj prostor, drugi izašli iz mreže, a treći napustili Dom zdravlja. Ostalo ih je osam.