Jugo i koordinacija radova na raskopanoj rivi, nisu jučer bili u najboljem suglasju, što je vidljivo iz naše foto-galerije.
Uređenje zelenog dijela rive sa stazama i novim rubnjacima, prema projektu kojeg potpisuje arhitekt Bogdan Marov, odvijaju se puna tri mjeseca.
Kako doznajemo izvođači radova su imali problema s kašnjenjem zaobljenih kamenih rubnjaka s čijom dostavom s Brača je kasnio Jadran kamen.
Umjesto da se radi po fazama, izvođači su zapasali cijelu rivu kako bi uhvatili korak s vremenom.
Tzv. Koordinacija koju smireno vodi nadzornica Jadranka Ćoza, diplomirana inženjerka građevine, savjetovala je da se još ne ide s uređenjem biciklističke staze na nogostupu, jer će biti raskopan, a turistička sezona kuca na vrata. Ta biciklistička staza uvrštena je projekt samo kako bi se opravdao EU novac. Ona uopće neće biti funkcionalna, jer je predviđena samo do kraja Ulice Mihovila Pavlinovića.
Iz Grada Zadra koji je nositelj te investicije, najavili su u siječnju kako je rok dovršetka do sredine svibnja. Radove izvodi G.A.M.I.K. d.o.o. iz Podstrane uz ugovorenu cijenu od 870.834,79 eura bez PDV-a.
S kašnjenjem će se vratiti i štanderi na ulaz rive popločan bračkim kamenom. Oni imaju za te lokacije ugovor s Gradom Zadrom. Kao i ugostitelji koji će u zelenom pojasu rive ostati s umjetnom zelenom podlogom koju su dopustili konzervatori.
Oni kao članovi Koordinacije nisu pristali na prijedlog arheološkog nadzora da se ostaci građevina, porušenih u bombardiranju u Drugom svjetskom ratu, sačuvaju u samim stazama. Ipak će biti zatrpani jer nemaju arheološku vrijednost, a ostat će u kolektivnoj memoriji nekadašnjeg izgleda rive. Kao i kod građana Zadra koji su s uzbuđenjem pratili otkopavanje i te nalaze ostataka temelja palača u koje su, kako nam je kazao arheolog iz Muzeja antičkog stakla, Berislav Štefanac neki se igrali kao djeca.