Stečajni upravitelj Draško Lambaša iz Šibenika popisao je svu imovinu nekadašnje vinarije De Georgiis, koju je vodio poduzetnik zadarski poduzetnik Damir Jurjević, a proizvodila je vina iz zasađenih nasada vinograda na otoku Silbi. Zbog financijske krize društvo je zapalo u probleme, Jurjević nije uspio riješiti kredite kojima bi pokrio dugovanja te je jedna od nekadašnjih perjanica zadarskog vinarstva poslana u stečaj.
I to po uvjetima kojima se žestoko protivio sam Jurjević, smatrajući kako se imovina treba prodavati kao cjelina, budući da je vrijednost nasada i veća od samog zemljišta. Stečajni upravitelj navod da bi se “najprije trebala uknjižiti sva imovina u izvanknjižnom vlasništvu stečajnog dužnika, jer bi se tada pri prodaji kao uistinu gospodarska cjelina postigla najveća cijena” odbacio je jer se nekretnine pod razlučnim pravom moraju prema Zakonu prodavati preko FINE elektroničkom javnom dražbom.
To je sada pokazala i procjena sudskog vještaka. Poljoprivredno zemljište vrijedno je 3,23 milijuna eura, a sami vinogradi na Silbi 2,5 milijuna eura. Maslinici su procijenjeni na 563 tisuće, objekti na zemljištu 1,18 milijuna, oprema 215 tisuća a zaostalo proizvedeno vino u spremnicima na Silbi i Viru 170 tisuća eura.
Ukupno je zasađeno oko 32 tisuće trsa loze, najviše sorti merlot, pošip i syrah. Loze su zasađene na više parcela, a najvrjedniji je zasad od blizu 12 tisuća loza Pošipa, koji je procijenjen na preko pola milijuna eura. Uz loze pobrojano je i oko 900 maslina, vrijednih oko 600 tisuća eura.
Zbog lošeg skladištenja, pokazao je nalaz vještakinje za poljoprivredu, najviše je na vrijednosti izgubilo proizvedeno vino – 79.405 litara na Silbi prodaje se za 105.608,65 EUR-a, a 49.050 litara na Viru za 65.236,50. Analizirani uzorci vina organoleptički ne zadovoljavaju na izgled, miris i okus, pa ne bi mogla zadovoljiti niti jednu kategoriju vina koja su na tržištu.
Degradaciji su pridonijele niže vrijednosti alkohola, kao i više temperature u podrumu u vrijeme čuvanja. Sva vina su rezultat dugogodišnje nebrige i nevođenja računa o minimalnim uvjetima za očuvanje kvalitete. Prošao je predug period od zadnje aktivnosti, koja je morala biti određena u podrumu pod nadzorom podrumara (enologa) i stoga je ovo očekivani ishod, naveo je vještak.
Uz zalihe vina kupac doduše mora otkupiti i bačve u kojima se vino nalazi, a procijenjene su na oko 80 tisuća eura.