Za sutra je zakazan nastavak posljednje sjednice Gradskog vijeća koja je prekinuta nakon prepirki vijećnika, a najvažnije točke o kojima će se glasati odnose se na donošenje Plana upravljanja pomorskim dobrom za razdoblje 2024. – 2028. godine te odluka o povećanju cijene komunalne usluge prikupljanja otpada. Podsjetimo, na posljednjoj sjednici vijećnici su, nakon što su skinuli točke dnevnog reda koje se odnose na proračun, izglasali tek jednu točku koja se odnosi na Strategiju razvoja urbanog područja Zadar.
Plan upravljanja pomorskim dobrom sadrži planirane aktivnosti na pomorskom dobru i prioritete njihove realizacije i izvore sredstava za njihovu realizaciju. Sezona je već počela, a bez Plana nema gradnje, nema održavanja i dohranjivanja plaža, a on je i preduvjet raspisivanja natječaja za dodjelu dozvola za obavljanje djelatnosti na pomorskom dobru – od kafića do iznajmljivanja ležaljki. Dozvole će se izdavati na rok od dvije do pet godina na lokacijama od Punte Bajlo, preko Dikla i Kožina sve do Petrčana i otoka pod administrativnim područjem Grada.
Prijedlog plana prošao je javno savjetovanje koje je završilo 15. ožujka, a prema izvješću, za razliku od većine savjetovanja koja se zaključe bez zaprimljenih primjedbi, u Gradu su zaprimili više prijedloga poduzetnika koji su htjeli proširenje lokacija za svoje djelatnosti. Međutim, ni jedna primjedba nije prihvaćena.
Planovi upravljanja novina su koju je Sabor prošle godine izglasao Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama, a prema njemu općine i gradovi bili su dužni do 1. veljače raspisati natječaj za korištenje pomorskog dobra. Do novog zakona izdavala su se koncesijska odobrenja (a ne dozvole, op. a.), a s obzirom da je kašnjenje počelo „od gore“ i Vlada nije donijela podzakonske akte, odobrenja će važiti još godinu dana.
U Planu upravljanja za petogodišnje razdoblje, osim koncesija, nalazi se i plan održavanja plaža te plan gradnje. Najviše se planira izdvojiti za gradnju i uređenje u uvali Maestral i uvali Draženica – čak 15 milijuna eura, zatim 2,5 milijuna eura za gradnju šetnice i plaže u Diklu i Kožinu te po 2 milijuna eura za uvalu Bregdetti i dugo obećavanu rekonstrukciju Trpimirove obale.
Druga važna točka o kojoj će se glasati na Vijeću je Prijedlog Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra unutar kojeg se utvrđuje nova cijena javne usluge:
– Korisnici će umjesto u dosadašnjih 26 biti razvrstani u dvije kategorije: korisnici u kućanstvu i oni koji to nisu. Za korisnike u kućanstvu predložen je iznos od 9,82 eura bez PDV-a (11,10 € s PDV-om) i 15,57 eura bez PDV-a za one koji to nisu. Cijena obavezne minimalne usluge u prosjeku bi se tako povećala za 3 eura za one korisnike kućanstva i obrtnika s najmanjim spremnikom, rekao je resorni pročelnik, Robertino Dujela.
Do sada su vijećnici uvjetovali izglasavanje novog cjenika otvorenjem CGO Biljane Donje, a on je prošlog mjeseca krenuo s probnim radom te bi kroz godinu trebao početi i radom u punom kapacitetu.