Na zadarskoj rivi se intenziviralo gradilište uređenja zelenog pojasa koje, unatoč, povećanju broja radnika, evidentno neće biti gotovo do polovice svibnja – službenog roka kojeg je Grad Zadar ugovorio s izvođačima G.A.M.I.K. d.o.o iz Podstrane. Oni su prvo angažirali Albance, pa Nepalce, a sada je radni kapacitet pojačan i s Indijcima.
Završetak projekta uređenja Rive s nestrpljenjem čekaju štanderi kojima je rečeno da bi to moglo biti u tom roku, a za izgubljeno vrijeme prodaje, Grad će im, kako doznajmo dati smanjenje zakupnine. Njihove prodajne kućice vratit će se na ulaz u rivu koji je popločan bračkim kamenom, ali je i dalje dio gradilišta.
Zakinuti su i neki od ugostitelja s kojima gradske vlasti nisu planirale raskidati ugovor o zakupu dijela rive za terasu do koje konobari dolaze prelazeći prometnicu.
Niti u Nasadima koji su do sada održavali zelenu površinu na rivi, ne znaju kad će i hoće li posaditi cvijeće u gredicama koje dobivaju nove rubnjake također od bračkog kamena.
Sustav navodnjavanja koji se ugrađuje u sklopu ovog projekta, posljednji će biti u funkciji. Ako ne uspiju zasaditi cvijeće na rivi, Nasadi će morati otvarati nove gredice po gradu ili drugima podijeliti cvjetne nasade da ne propadnu.
No, to nije jedini problem Nasada kojeg će imati u novom izdanju rive na koju više neće moći ulaziti preko visokih rubnjaka, a niti se kretati novim stazama koje će biti najočitija promjena u zelenom pojasu rive.
Zbog toga su im arhitekti otvorili prolaz tako što su Nasadi posjekli dio živice uz nogostup. Ovaj put su iz Nasada sami posjekli grmlje i neko drugo zelenilo da bi sa strojevima imali prolaz za održavanje na rivi.
Možda bi najbolje rješenje bilo postaviti zelene tapisone za kojima su posegnuli ugostitelji kojima je Grad Zadar dao u zakup dijelove zelenog pojasa za terase. Neki su i napravili terasu, ali su tapisonom sakrili korijen stabla. Drugi su “zasadili” šalicu kave, a treći postavili vlastite “pitare” s cvijećem kao uređenje staze.
Komunalni redari bi trebali provjeriti koliko je to u skladu s ugovorom u zakupu. Bilo bi tu posla i za konzervatore kojim ne smetaju takve intervencije na tom zaštićenom pojasu, a u nadzoru su novog gradilišta na rivi na kojem kao i kod svakog projekta vole koristiti svoju poziciju moći državne službe.
I tako će uređenje rive s biciklističkom stazom na pješakom nogostupu, po svemu sudeći, ispasti poluproizvod. Onaj srednji dio s tucanikom do kamenog obalnog pojasa ostat će isti jer nitko nije tražio, a niti predvidio kompletno uređenje.
Zašto, pitamo u ime građana kojima je stalo do zadarske rive koja ostaje najljepšom šetnicom uz more sa statusom lučkog područja.