Tko kaže da gradska vlast u Zadru ne vodi računa o zelenilo, makar ono bilo i u korov. Samo takav može rasti ispred nosa gradskoj i iza leđa turističkoj vlasti.
U očekivanju arheoloških istraživanja na području koje je u obuhvatu davnog arhitektonskog natječaja, namijenjeno za tzv seljačku tržnicu, Zadrani su dobili dobro čuvano mjesto. Neka raste korov, neka se tamo skladište oprema Tržnice, a dobro je i kad netko ima ekskluzivno i skriveno mjesto za parkiranje.
Je li tko pita zašto se tamo ništa ne događa, nakon što su davno napravljena arheološka istraživanja u prvoj zoni tog urbanog tkiva, okruženog ostacima crkve sv. Šime i građevinom u kojoj se nalaze zadarski restauratori. Zaborav i nemar, najbolji su lijek za bilo kakvi ideju ili akciju.
Osim toga uvijek postoji opravdanje – prvo korona pa blokada gradskog proračuna. Između vrijeme brzo leti, pa će tako i zima poništiti zeleni korov i divlje biljke koje su se izdigle iznad drvene građevinske ograde.
Ovo smo objavili 2019. godine: Dva dana prije završetka ugovorenog roka od 270 kalendarskih dana, završeni su građevinsko- arheološki radovi na pijaci, iza zgrade Turističko informativnog centra. Oni su čak bili jeftiniji u odnosu na ponudu za 670 000 kuna, rekao nam je pročelnik Darko Kasap, dodajući kako je bilo manje iskopa od predviđenog troškovnika. Zajednica ponuditelja: GeoArheo iz Zagreba i Delmata Galiot za 670 tisuća kuna je manje obračunala obavljen posao u odnosu na ugovorenu ponudu od 1,75 milijuna kuna bez PDV-a.
Procjena vrijednosti radova bila je 2.2 milijuna kuna bez PDV-a, a stručnjaci iz D&Z za Grad Zadar izradili su troškovnik na 4 milijuna kuna procijenjene vrijednosti radova.
Za arheološko istraživanje drugog dijela tog platoa, Grad Zadar će prema najavi objaviti novi natječaj, kako bi radovi počeli na jesen, najavljeno je prije pet godina. Kad će doći ta jesen?
Ista pitanja smo postavljali početkom rujna 2023. godine