Politika pregovora, ucjena, pritiska i vrijeđanja, koja se drugu godinu vodi oko gradskog proračuna i amandmana vijećnika, zapela je na izmjenama Prostornog plana Grada Zadra koje su ušle u četvrtu godinu.
Uvjet za potporu koji su postavili vijećnici Akcije mladih – da se na sjednicu Gradskog vijeća uvrste i pete izmjene Prostornog plana, doživljen je kao podmetanje, prevara ili politikanstvo.
Međutim, taj zahtjev je bio posve realan u odnosu na najave resornog pročelnika o tome kad će se prijedlog PP naći na javnoj raspravi, pa do toga kad će biti pred vijećnicima.
Na sastanku s vijećnicima NL Enia Meštrovića, pročelnik Darko Kasap je krajem travanja izjavio: Moja je procjena da će Zavodu trebati najmanje mjesec dana za primjedbe, a ako ne bude ponavljanja javne rasprave, plan ide prema ministarstvu, naravno, nakon što se formira nova vlada, i onda dolazi pred vijećnike.
To bi bilo izvedivo da te primjedbe, kojih se za javnost broj naglo povećao sa 300 na 420 da bi se sada u javnosti baratalo s brojkom 600 (podnesaka na primjedbe kako to tumače izrađivači), nisu puna tri mjeseca „čučale“ u Odjelu za graditeljstvo i prostorno planiranje.
Primjedbe su u travnju dostavljene izrađivaču – Zavodu za prostorno uređenje, ali bez roka naručitelja do kada se trebaju dati odgovori.
Prošao je i svibanj, te polovica lipnja, a idući tjedan se tek sastaju izrađivači i naručitelji kako bi započeo proces usvajanja ili odbacivanja primjedbi. Uz uvjet da se ne ide u ponovnu javnu raspravu, izvještaj o javnoj raspravi u kojem su odgovori na obrađene primjedbe kao konačni prijedlog šalje se Ministarstvu na suglasnost. Kada takav plan dođe na Gradsko vijeće (na kojem vijećnici imaju pravo davanje amandmana), šalje se na suglasnost Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja. Tek tada se o usvajanju Prostornog plana mogu izjasniti gradski vijećnici, pojasnio je proceduru Stjepan Gverić, ravnatelj Zavoda koji je županijska ustanova.
Ključni kriterij kod primjedbi, kod odluke o ponovnoj javnoj raspravi kao i kod prihvaćanja amandmana jest odluka o tome zbog čega se išlo u izmjene PP koji je u svom temeljnom izdanju usvojen 2004. godine, a ne 2008. kada je bila ekonomska kriza i graditeljska tišina.
Ta odluka je donesena na Gradskom vijeću u prosincu 2020. godine, pa su mnogi već i zaboravili zbog čega se mijenja Prostorni plan, iako pročelnik Kasap na to stalno podsjeća:
1. stvaranje prostorno-planskih preduvjeta za daljnji razvoj turizma i komplementarnih sadržaja (ugostiteljstvo, sport, rekreacija i ostalo) kao i selektivnog stanovanja u sinergiji s turističkim sadržajima s ciljem postizanja održivih turističkih investicija,
2. promjene zona u svrhu omogućavanja realizacije javnih sadržaja,
3. dopune i korekcije odredbi za provođenje i grafičkog dijela Plana s ciljem jednostavnije provedbe, ostvarenja ravnomjernog prostornog razvoja usklađenog s gospodarskim, društveni i okolišnim polazištima te poboljšanja uvjeta korištenja, uređenja i zaštite prostora,
4. revizije i korekcije izgrađenog, neizgrađenog i neuređenog dijela građevinskog područja naselja te revizije i korekcije obveze izrade planova nižeg reda unutar koje će se za dijelove građevinskog područja utvrditi uvjeti građenja s detaljnošću urbanističkog plana uređenja za koja neće biti propisana obveza izrade urbanističkih planova uređenja i revizije i korekcije namjena sa ciljem racionalnijeg korištenja prostora i stvaranja kompaktnih javnih, a osobito javnih zelenih površina.
5. korekcije poglavlja 5. (Uvjeti utvrđivanja koridora ili trasa i površina prometnih i drugih infrastrukturnih sustava) Prostornog plana uređenja Grada Zadra u odnosu na stanje u naravi i na stvarne potrebe.