Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije prihvatilo je zahtjev Općine Pakoštane o obustavi postupka procjene utjecaja na okoliš za projekt nove nautičke luke Pakoštane. Zašto je Općina odustala od zahtjeva za ovaj značajan projekt koji je podnijela još 2022. godine, objasnio nam je načelnik Milivoj Kurtov.
– Shvatili smo da studija neće proći te smo zbog toga odlučili obustaviti postupak. Dva člana povjerenstva inzistirala su na visini rive od 150 centimetara, a mi smo planirali 120 cm od srednje visine vala. Svoj zahtjev za visinom su obrazložili projekcijama podizanja razine more, ali zid neće spriječiti podizanje mora, ono će naći put, lijevo ili desno, nećemo se zaštiti s ovim, objašnjava Kurtov.
Također, gradnja više rive povećat će troškove, ali načelnik smatra da se ne bi ni uklopilo u prostor s obzirom da se luka nastavlja na staru jezgru gdje je visina 60, 70 ili 90 cm ovisno o mjestu.
– Ako sad dignemo visinu na 150 cm, to je jedan zid ispred obale. Riva je obala, građevina koja služi za privez brodova, to nije zaštita od poplave. Mi smo u Dragama radili 120 centimetara visinu, pa smo morali montirati podeste da se ljudi mogu spustiti u brod.
Na mjestu gradnje nalazi se luka kojom upravlja Županijska lučka uprava, a ovim projektom je planirano proširenje komunalne luke, a uz nju i luka nautičkog turizma. Luka otvorena za javni promet imala bi prvenstvo prihvata linijskog putničkog broda, ribarskih plovila, jahti, teretnih i ostalih plovila na njenom operativnom dijelu te bi imala 171 vez za plovila domicilnog stanovništva. Uz nju bi se osiguralo i 199 komercijalnih vezova u sklopu luke nautičkog turizma, čim bi ukupni kapacitet luka bio 370 vezova.
Također, planirana je izgradnja glavnog lukobrana dužine oko 290 metara za prihvat plovila po njegovoj unutarnjoj strani, plaže s vanjske strane te punkta logistike s objektima visokogradnje (recepcija, sanitarni dvor i dr.).
Povjerenstvo, koje imenuje Ministarstvo, savjetodavno je i stručno tijelo “iz redova stručnjaka, predstavnika tijela određenih posebnim propisom, predstavnika jedinica lokalne i regionalne samouprave, te predstavnika ministarstava”. Povjerenstvo radi na sjednicama i na kraju donosi mišljenje o prihvatljivosti zahvata, a Ministarstvo razmatra prijedlog i mišljenje povjerenstva te na kraju donosi odluku.