I dok župan Božidar Longin govori o odlasku osmero mladih liječnika iz Hitne, što je normalan proces jer se radi o ustanovu u kojoj su oni uglavnom u prolazu, u Zavodu za hitnu medicinu provodi se specijalističko usavršavanja medicinskih sestara/tehničara.
Prvi krug specijalizacija je započeo u lipnju 2023. godine za 8 medicinskih sestra / tehničara koji su u lipnju 2024. godine specijalizirali.
Drugi krug specijalizacija je započeo u travnju 2024. godine za 7 medicinskih sestara/tehničara koji su do sad odradili teorijski dio nastave, a zadnji krug specijalizacija za 5 medicinskih sestra/tehničara planiran za kraj 2024. godine. Razdoblje prihvatljivosti izdataka projekta je do kraja 2025. godine.
To je programa Ministarstva zdravstva Specijalističko usavršavanje medicinskih sestara i tehničara u djelatnosti hitne medicine, a koji se financira u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026, novca kojeg je odobrila Europska komisija.
– Zavod je odredio 20 zaposlenika koji će biti poslani na specijalizaciju. Na taj način će se oformiti kompetentni T2 timovi i tako osigurati kvalitetnu skrb za hitnog pacijenta. Završetkom jednogodišnje specijalizacije medicinske sestre i tehničari steći će dodatne kompetencije i veće ovlasti kod samostalne reanimacije pacijenata, kod davanja određenih lijekova odnosno djelomično obavljanjem poslova liječnika koji nedostaju u T2 timovima. Po programu se specijalizanti obvezuju u 12 mjeseci edukacije odslušati 1600 sati nastave (350 sati nastave, 50 sati vježbi u kabinetu i 1200 sati kliničkih vježbi) te u roku od 3 mjeseca od završetka specijalizacije uspješno položiti specijalistički ispit, napisala je u odgovoru na novinarski upit ravnateljica Ivana Šimunić.
Projektom će se omogućiti dostupnije i ravnomjernije pružanje usluga hitne medicinske skrbi stanovnicima na području Zadarske županije te bolji pristup visokokvalitetnim uslugama povećanjem broja specijalizacija iz hitne medicine.