Nakon što je poništen natječaj za ravnateljsko mjesto u Narodnom muzeju, jer nije imao poveznicu na pravo prednosti civilnih stradalnika Domovinskog rata, objavljen je novi natječaj u petak s rokom prijave od 15 dana.
Upravno vijeće nije otvaralo prijave, a zamjenik predsjednika Ante Sjauš nije nam dostavio informaciju o broju prijava – politička tajna.
Jedan od kandidata obznanio je svoju prijavu, a sve ostalo je na razini spekulacije, pa tako i navod da se javila Vesna Sabolić, vršiteljica dužnosti ravnateljice koja ima 66 godine i status umirovljenice, te nekadašnji ravnatelj Hrvoje Perica.
U Zadarskoj županiji koja je osnivač te ustanove kao i Kazališta luka, tražili su poništenja natječaja za ravnateljsko mjesto, a poveznica im je uvijek figa u džepu.
Kao i imenovanje za vršiteljicu dužnosti Vesne Sabolić, koja će prema nekima i dalje voditi Narodni muzej.
U odnosu na zakonske odredbe kao i statut Narodnog muzeja koji proizlazi iz zakona, nju je imenovala županijska skupština, a ne aktualni župan. Ona je do tada bila županijska vijećnica Reformista koji su bili u koaliciji s HDZ-om u prošlom sazivu.
Prije toga je Upravno vijeće NM po političkoj direktivi poništilo natječaj za ravnateljsko mjesto kada se u svibnju prošle godine, javila osoba iz struke i neovisna od svih političkih struja.
Nad Narodnom muzejom i dalje visi politička odluka cijepanja i oduzimanje najvrjednijeg dijela pod kapu Grada Zadra – potrebna im je osoba koja će to provesti. Na svibanjski natječaj nije se javila dotadašnja ravnateljica Renata Peroš kojoj je rečeno – dosta je bilo.
I zato izložba ravnateljskog izbora u toj županijskoj ustanovi traje više od godinu dana.
Nije nevažna ni imovina Narodnog muzeja – Gradska straža koja će u neko doba ostati bez etno zbirke, jer je u njoj prikladniji restoran, Loža kao najatraktivniji prostor na Trgu, a Narodni muzej koji je trebao imati svoje sjedište u Providurovoj palači ostaje u zapuštenoj zgradi na Poljani pape Pavla Aleksandra III.
Tamo bi se trebala smjestiti zbirka tapiserija bračnog para Tomljenović koja spada u primijenjenu umjetnost, a ne u Etnološki odjel kojeg vodi Marija Šarić ban koja je zbog te zbirke i zaposlena. Ona nije etnolog, niti Narodni muzej ima etnologa.
U mandatu v.d. ravnateljice poništen je natječaj za mjesto kustosa kojeg je raspisala Renata Peroš koja je postala Kustos za formiranje zbirke Domovinskog rata pri Odjelu Muzej grada Zadra i to po natječaju.
V.d. ravnateljica Vesna Sabolić nije objavila natječaj za mjesto kustosice u Prirodoslovnom odjelu na koje je primljena Dora Lovrić, a za čije zapošljavanje nije imala ni suglasnost Upravnog vijeća.
Narodni muzej ima i etnografsku zbirku u Velom Ižu, te Područna kulturno-povijesna zbirka Mali Iž. To je vrijeme kada je vlast širila kulturu, kako je to lucidno napisao Ivo Brešan u svom Hamletu, a danas je to zapuštena zgrada koja bi možda mogla postati i hotel.
Na što se sveo Narodni muzej: komercijalne turističke izložbe u Loži i skladištu Čistoće, dok je veliki izložbeni prostor Providurove i Kneževe palače sveden na izložbu Jedan svijet koja je ušla u drugu godinu posudbe, te fotografija Mare Milin koje su i dalje izložene jer nije bilo druge izložbe.
Ta inertnost je zakamuflirana vještom političkom organizacijom Vesne Sabolić koja je za najveći državni praznik pozvala građane grada Zadra na drużenje uz prisnac te besplatno razgledavanje izložbi i stručna vodstva te prigodni program povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.
Zvučalo je otmjeno: Večer u muzeju.