Preseljenje državnih službi iz zgrade Socijalnog te Fine zbog toga što nema parkirnih mjesta na Poluotoku, pokazao se „fake news“ ili u prijevodu politička manipulacija.
U obrazloženju odluke, koju su Vladi 2020 godine predložila Upravna vijeća tih državnih fondova, jedinstven je razlog – na Poluotoku nema odgovarajućeg pristupa postojećoj zgradi.
Sve je to bio unaprijed dogovoren posao s investitorom koji su projektirali poseban prostor za novo “socijalno” unutar stambeno – poslovnog kompleksa zvanog tvornica kruha. Fondovi su na natječaju kupili i manji broj parkirnih mjesta u podzemnoj garaži koju dijele sa stanarima.
Naravno da mjesta ima tek za manji broj službenika, pa se na njima kako doznajemo, izmjenjuju oni iz Mirovinskog.
Posljednjih mjeseci djelatnici zadarskih ispostava Mirovinskog i Zdravstvenog, točnije HZZO-a te HZMO, nemaju gdje parkirati, a nerijetke su situacije da im pauk digne vozilo.
Parkirno mjesto se traži kod Interspara, odnosno u Ulicu Eugena Kumičića i oko “casa populara”. I tamo im se dogodi dizanje pauka, prenosi nam najnovije traume jedna od zaposlenica. Kako je tek motoriziranim građanima koji moraju doći do preseljenog Socijalnog koji nema pristup. Vjerojatno parkiraju kod policije ili na parkiralištu Lidla.
Vrhunac te parkirališne blokade dogodio se u stečaju investitora tvrtke Centar kada je prodano 70 parkirnih mjesta za 410 tisuće eura jednoj zagrebačkoj agenciji za nekretnine. Dio parkirnih mjesta je u tzv. javnoj podzemnoj garaži, a ostala su oko zgrade.
Novi vlasnici parkirnih mjesta koji su ih platili, pokušali su ih prvo naplaćivati putem rampe koja ipak nije stavljena na postavljeni mehanizma. Osim što su se pobunili stanari jer se na taj način blokira pristup njihovih gostiju ili vozila hitnih službi, radi se o cesti – nerazvrstanoj prometnici koju su ovi htjeli zatvoriti.
Rampa nije nikad stavljena već su novi vlasnici parkirnih mjesta prešli na plan B te iznajmljuju ili možda prodaju parkirna mjesta, što potvrđuju i metalne blokade na njima.
Parkirna mjesta postala su dragocjena toliko da je se jedno na TIZ-u prodavalo za 40 tisuća eura.
Tko ne poštuje pravila i vlasništvo, na fasadi zgrade postavljeni su znakovi upozorenja za pauka. I neka još netko kaže kako je Socijalno na Poluotoku bilo nepristupačno – jedino mjesto u Gradu na kojem postoji organizirano parkiralište.
Kako će se riješiti parkiranje kada se tamo jednog dana napravi hotel? Zgrada Socijalnog prodana je Amerikancu hrvatskog podrijetla, odnosno njegovoj Vinarija Cleveland d.o.o iz Zagreba za 5.255.000 eura.
Poznati arhitekt Ivan Vitić u poslijeratnoj obnovi projektirao ju je za socijalno- zdravstvene potrebe Zadrana.
Sada se projektira hotel u napuštenoj zgradi Socijalnog koje su svuda obnovljene za istu namjenu osim u Zadru. Lani su provedeni istražni arheološki radovi, ali zadarski konzervatori se nisu očitovali na novinarski upit i zašto bi!? Ta zgrada za zaštitare povijesne baštine očito nema nikakve vrijednosti.