Čak 61 EU projekt županija iz cijele Hrvatske i njihovih razvojnih agencija bore se za titulu najboljega u tradicionalnom izboru portala Župan.hr, a među njima su i dva projekta iz Zadarske županije. Prvi je predstavljen projekt Argos, kojim se recirkularnom tehnologijom omogućava uzgoj značajnih vrsta školjkaša.
Projekt ARGOS – ShARed GOvernance of Sustainable fisheries and aquaculture activities as leverage to protect marine resources in the Adriatic Sea, prijavila je Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u kategoriji Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama. Provodio se je od travanja 2020. godine do lipnja 2023. godine. Ukupna vrijednost projekta bila je 5.725.155 eura, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 4.866.381,75 eura, dok su vlastita sredstva iznosila 64.413,75 eura.
S obzirom da živimo u vremenu primjetnih promjena u ekosustavu koje se očituju kroz klimatske promjene koje mogu značajno promijeniti okolišne uvjete i na taj način ugroziti održivost tradicionalnih uzgojnih tehnologija, potrebno je promišljati o traženju rješenja koja će osigurati dugotrajnu ekonomsku održivost. Ta rješenja obuhvaćaju uzgoj novih vrsta, primjenu novih tehnologija ili modifikaciju postojećih tehnologija u akvakulturi.
Projektom je nabavljena oprema za recirkulaciju i tako omogućen razvoj uzgoja gospodarski potencijalno značajnih vrsta kao što su Jakobova kapica (Pecten jacobaeus) i Kamenica (Ostrea edulis). Recirkularna tehnologija u akvakulturi je prepoznata kao jedno od mogućih rješenja za prevladavanje prepreka koje će se stvoriti uslijed globalnog zatopljenja.
Zadarska županija je u suradnji sa Sveučilištem u Zadru, Odjelom za ekologiju, agronomiju i akvakulturu provela prvi pokusni uzgoj školjkaša u recirkulaciji i to mediteranske Jakobove kapice koja nastanjuje relativno izolirana područja Zadarske županije, a koja su dio mreže Natura 2000. Cilj ove tehnologije je stvoriti mogućnost mrijesta i uzgoja školjkaša tijekom cijele godine.
Nabavom opreme omogućena je visoka proizvodnja hrane uz smanjenje utjecaja na okoliš te razvoj uzgoja ovih gospodarski potencijalno značajnih vrsta. Opreme za recirkulacijsku akvakulturu školjkaša sastoji se od bioreaktora za uzgoj jednostaničnih algi i opreme za eksperimentalno mrijestilište i eksperimentalni uzgoj školjkaša u recirkulaciji s uređajem za filtraciju, biofiltraciju i sterilizaciju vode.
Osim opreme izrađene su i studije od kojih je jedna Studija Procjene mogućnosti korištenja podataka koji se prikupljaju u ribarstvu na županijskoj razini – studija slučaja Zadarska županija koja je za cilj imala prikazati kako se postojeći sustav prikupljanja podataka u ribarstvu može upotrijebiti ili unaprijediti u smislu korištenja na lokalnoj razini.
Jakobova kapica (Pecten jacobaeus) je pod velikim pritiskom iskorištavanja u ribolovu, a Kamenica (Ostrea edulis) je zbog bolesti u Europi reducirana na simbolične količine. Te su vrste još uvijek u pojedinim zonama prisutne na Jadranu i nova tehnološka rješenja mogu doprinijeti kako restokingu tako i ponudi na tržištu iz akvakulture. Radi se o ekološki prihvatljivoj proizvodnji koja zbog svojih karakteristika može dobiti sve potrebne ekološke certifikate.
Nositelj projekta bila je je Regija Friuli Venezia Giulia (Trieste), dok su ostali partneri bila Regija Veneto (Venezia), Regija Emilia Romagna (Bologna), Regija Marche (Ancona), Regija Molise (Campobasso), Regija Puglia (Bari), Institut za biološke resurse i morske biotehnologije – IRBIM (Roma), Talijansko ministarstvo poljoprivrede, hrane i šumarstva (Roma), Istarska županija, Primorsko-goranska županija, Zadarska županija, Razvojna agencija Šibensko-kninske županije, RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Dubrovačko-neretvanska županija, Institut za oceanografiju i ribarstvo (Split) i Ministarstvo poljoprivrede.