Rješenje o zaustavljenim radovima na gradnji male hidrocentrale na izvoru Une pretvoreno je u političko, čak što više međudržavno pitanje.
Ministar graditeljstva Branko Bačić pohvalio se zabranom gradnje ali s osnova zaštite prirode. Istovremeno je u njegovom ministarstvu utvrđeno kako je legalna građevinska dozvola, izdana 2016. godine. Može se poništiti tek ako se utvrde radnje koje spadaju pod kazneno djelo kod njezinog izdavanja.
Zaboravili su kako je Državni inspektorat podnio kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu za gradnju hidroelektrane na izvorištu Une zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti. Naknadno su se u Bačićevom ministarastu sjetili malog “propusta” – da za izdavanje lokacijske nije tražena studija utjecaja okoliša, a radi se o zaštićenim dijelovima prirode.
Državni inspektorat zapravo je odradio posao u ime svih tih službi.
Inspekcija zaštite okoliša utvrdila je da se zahvat izvodi na zaštićenom području te su donijeli rješenje o zabrani radova. To rješenje oni zakonski moraju dostaviti investitoru radi daljnjeg postupka. Investitor je PIPRA d.o.o. iz Gračaca čiji je vlasnik Saša Svalina iz Gračaca. U Javnoj ustanovi Natura Jadera koja je investitora prijavila Državnom inspektoratu, negoduju što im nije dostavljeno to rješenje. Međutim, oni kao prijavljivači mogu samo dobiti obavijest o tome što je napravljeno.
I dok udruge negoduju kako nema nikakve oznaka ni vidljivog traga o zabrani radova, iz Državnog inspektorata ponavljaju da gradilište nije zatvoreno. To može napraviti građevinska inspekcija, ali tek kada dođe do toga da se građevinska dozvola proglasi ništetnom. I taj postupak je pokrenuo Državni inspektorat.
Njima su se ovih dana obratili iz Natura Jadera tražeći da se učvrste tzv. zečji nasipi koji su popustili, što je utvrđeno u njihovoj zadnjoj inspekciji. Natura Jadera u čijoj je nadležnosti izvor rijeke Une želi povratak u prvobitno stanje do toga je daleki put.
Malo tko se sjeća kako je tadašnji SDP-ov županijski vijećnik Jure Zubčić tražio je u javnoj raspravi 2022. godine da se u predloženom Županijskom prostornom planu daju restriktivniji uvjeti za male hidroelektrane obzirom na krško područje ili ih u potpunosti isključiti iz Plana.
Izrađivač ŽPP-a, Zavod za prostorno uređenje na tu je primjedbu ovo napisao:
Strateška studija je izrađena sukladno definiranom projektnom zadatku koji nije uključivao predmetne lokacije, odnosno analizu isključivanja HE Zrmanja i Žegar iz PP.
Vijećnici SDP-a u kupe, a izrađivači u špade, jer Una teče dalje.
Ovako je područje gradilišta sporne hidrocentrale izgledalo 1. travanja 2016. godine. Nije šala ono što je glavni čuvar Zoran Božić zatekao ovo ljeto i odmah je to prijavljeno DIRH-u.