Razvoj kakav smo do sada poznavali, s velikim ulaganjem iz EU fondova u infrastrukturu, masovnim turizmom, galopirajućom stanogradnjom, dolazi se svome kraju. Izazovi koji stoje pred dalmatinskim gradovima i zaleđem su kako se nastaviti razvijati u trenutku kada se mora voditi računa o održivosti, zaštiti okoliša i očuvanju resursa za buduće generacije.
Dio rješenje ponuđen je na znanstveno-stručnom skupu i panel raspravi „Razvojni potencijali Dalmacije“, koji su u organizaciji Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Zadar i Hrvatskog društva ekonomista, u suradnji sa Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije, održani u hotelu Kolovare.
Ministar Šime Erlić rekao je da su reforme nužne u trenutku kada dolazimo do svojih maksimuma i limita.
– Iza nas je razdoblje snažnog rasta, došli smo u fazu kada moramo moći odgovoriti na izazove koje je donio razvoj masovnog turizma, kao i aspekt cijena koji doseže snažan rast. Previše smo doslovno shvatili onu našu izreku “ko ovo more platit”, iznajmljivači i ugostitelji uvidjeli su da moramo imati drugačiji pristup. Razvoj koji nam se događa u priobalju moramo balansirati prema zaleđu, što je prepoznato i kroz posebne programe vrijedne dvije milijarde eura. Želimo gospodarsku aktivnost i u Bukovici i Ravnim kotarima, oni nam trebaju osigurati rast kada dosegnemo maksimum u turizmu i sadašnjim aktivnostima, rekao je ministar Erlić.
Kada dođemo na razinu od 80 posto BDP-a prosjeka EU, koja je sada na 76 posto, tada će se dogoditi i velike promjene oko standarda te ljudi neće odlaziti iz Hrvatske.
Skup u Zadru okupio je vodeće stručnjake, članove akademske zajednice, predstavnike industrije te predstavnike regionalnih i lokalnih vlasti, koji s imali priliku za razmjenu ideja, iskustava i stvaranje sinergija među različitim sektorima – turizma, poljoprivrede i prehrambene industrije, obnovljivih izvora energije, industrije robotike i visokih tehnologija.
– Ovo je promišljanje kako Dalmacija može biti prosperitetnija i konkurentnija na globalnom tržištu. Dalmacija je značajan dio hrvatskog gospodarstva, a samo u Zadarskoj županiji imamo 6.500 aktivnih poduzeća koja su u prošloj godini imala 3,5 milijardi eura prihoda. More je kao naš najbitniji gospodarski resurs pod velikim pritiskom pretjerane eksploatacije, ali vjerujem da uz ulaganje u tehnološke parkove i inovacijske centre možemo Dalmaciju učiniti ugodnom za život svih dobnih skupina, istaknuo je predsjednik HGK – ŽK Zadar Denis Ikić.
Uoči početka samog panela, na kojemu su sudjelovali ugledni ekonomisti Ljubo Jurčić i Mladen Vedriš, predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Darko Tipurić rekao je da je prvi korak koji je potrebno napraviti stvaranje održivog oblika turizma s očuvanjem resursa i okoliša, pa tako budući razvoj treba uključivati cjelogodišnji i kulturni turizam te integraciju s poljoprivrednim i kreativnim industrijama. Dalmacija, istaknuo je, može biti predvodnik pametnog turizma u Europi, a ključni alat za to je digitalizacija.