Objava Zadarskog lista o suzama jednog Zadranina nakon ponižavajućih odgovora koje je dobio u Čistoći za sto posto veći račun, odjeknula je među građanima, osobito zadarskim umirovljenicima. Nekima koji žive sami i plaćaju isto kao da ih je četvero u obitelji, račun Čistoće postao je veći od onoga za vodu i za struju. To pak izaziva bijes na takav harač. Račun za kolovoz u odnosu na dosadašnjih 5,14 eura povećan je na 11,40 eura. I to u situaciji kada se Čistoća proziva zbog nikada lošijeg pružanja usluga održavanja. Što se promijenilo za sto posto veći račun?
Na to pitanje direktor Čistoće, Ivan John Krstičević, upućuje na odluku Gradskog vijeća iz travnja, a negodovanje građana naziva populizmom jer su to samo tri kave koliko im je veća cijena za koju i nema opravdanja, osim da je sve poskupjelo. Usklađivanje sa Zakonom protiv kojeg su se bunili i sami direktori komunalnih poduzeća jer je poskupljenje usmjereno samo na građane, a ne i na tzv. poslovne subjekte, bio je prvi pokušaj izglasavanja odluke o povećanju cijena. Uz to su se vijećnici plašili s kaznom koja čeka Čistoću ako se ne uskladi sa Zakonom, da bi na kraju bila baš populistički izglasana.
Gradsko vijeće je iz trećeg izglasalo poskupljenje nakon što su skupinu nezavisnih vijećnika Enija Meštrovića navukli na priču o štrajku do kojeg će doći jer su radnicima niske plaće. I onda kad su im povećane, oni su otišli na bolovanje (lani je bilo 19 mahom dugotrajnih bolovanja) radnika na terenu. I sada treba zapošljavati uvoznu radnu snagu.
Kod poskupljenja usluge Čistoće događa se i diskriminacija. Pozivajući se na odluku Gradskog vijeća, direktor Čistoće ističe u razgovoru za Radio Zadar, kako će oni koji se bave turizmom, od lipnja do rujna plaćati tu tzv. gospodarsku cijenu od 17 eura, a onda u listopadu kao da su domaćinstvo koje ne proizvodi toliko smeća kao kad imaju turiste u apartmanima.
Druga najava je kako će domaćinstvu smanjiti varijabilni dio cijene. Krstičević poziva predstavnike stanara da odvoje spremnike koji će biti samo za njih, jer je poznato kako u kontejnere višestambenih zgrada ubacuju i oni sa strane. To znači povećanje komunalnog otpada u narančastim, plavim i zelenim kontejnerima.
Istovremeno u Odluci piše kako je zabranjeno premještanje spremnika s lokacije na javnoj površini koju je odredio davatelj javne usluge.
U njih će i dalje smeće bacati susjedi preko puta zgrada uz Murvičku ulicu, iznad rotora. Nikada oni iz dvorišta svojih kuća nisu iznijeli kante kada je odvoz otpada. Za takve slučajeve kazna je 70 eura. Nadležni su, a tko drugi nego komunalni redari, a što znači – nema straha za kršitelje.
I kako će se onda smanjiti račun u višestambenim zgradama za 1, 32 eura mjesečno onima koji dokažu kako odvajaju bio otpad, a kamoli oni koji ne bacaju plastiku. Ili ako bace plastičnu bocu, pokupit će je oni kojima s bave tim „poslom“ za svoju ili nečiju zaradu.
Tko je vidio radnike Čistoće da skidaju zaljepljenje žvakalice s kamenih ploča u gradskoj jezgri?