Na današnji dan, 6. listopada, obilježava se obljetnica obrane grada Zadra od napada agresora, a tim je povodom organizirano mnoštvo događaja s ciljem odavanja počasti svim onim kojima su branili grad.
Prije 33 godine, tenkovi JNA pokušali su iz devet različitih pravaca ući u Zadar, u jednom od najsurovijih napada na grad tijekom Domovinskog rata. Sam napad trajao je pet dana, a kulminirao je 6. listopada, kada je grad doslovce gorio. Tog dana, Zadar je doživio jedan od najrazornijih napada – čak 120 objekata je bilo granatirano, dok su 42 hrvatska vojnika i civila izgubila svoje živote. Unatoč teškim gubicima, Zadrani, zajedno s hrvatskim braniteljima iz raznih dijelova zemlje, uspjeli su obraniti grad otporom na prilazima koji danas čine sastavni dio Zadra. Crveni alarm upalio se tijekom napada intenzivnih napada u zadarskom i biogradskom zaleđu, a posebna meta agresora bili su Zemunik Donji, Murvica i Briševo. U obrani tih područja, lokalni dragovoljci pridružili su se pripadnicima 112. brigade, 4. gardijske brigade, specijalne policijske jedinice “Poskoci”, bojne “Kralj Tomislav”, pripadnicima temeljne policije te međimursko-dalmatinskog voda iz Čakovca.
Središnji događaj, sveta misa zadušnica i svečana akademija u spomen na Dan obrane održala se danas na Dračevcu s početkom u 12, odnosno 13 sati. Svečanosti su prisustvovali izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ante Babić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, državni tajnik Zlatan Bašić, izaslanik i savjetnik ministra obrane Ivica Ušljebrka, rektor Sveučilišta u Zadru Josip Faričić, župan Božidar Longin, gradonačelnik Branko Dukić, zadarski branitelji okupljeni u brojne udruge te mnogi drugi.
– Prošlo je 33 godine od događaja koja su uvijek u našim srcima, mislima i sjećanjima. Unatoč proteku vremena, obilježavanje ovakvog događaja naša je obaveza prema poginulim suborcima, civilima i njihovim obiteljima. Budući zadarski mladi naraštaji pričat će o ovome s velikim pijetetom, zato bih zahvalio onima koji su ovaj dio povijesti dokumentirali knjigom, dokumentarnim filmom ili tonskim zapisom. Prema svojoj povijesti moramo se odnositi s izrazitom pažnjom, da nam neki drugi ne bi pričali što se događalo tih dana. Ratne ožiljke od tada nosi više od 200 naših suboraca i građana, kazao je gradonačelnik Dukić.
Ratni zapovjednik zadarske 7. Domobranske pukovnike i 5. sektora obrane na masleničkoj bojišnici te zapovjednik 113. šibenske brigade Danijel Kotlar posebno je istaknuo herojsku ulogu zadarskih branitelja u obrani grada, posebno na Dračevcu i Bokanjcu, gdje su unatoč velikim žrtvama uspjeli zaustaviti napade JNA, čime su spriječili spajanje neprijateljskih snaga unutar grada.
– Zadar je izgrađen na hrabrosti i žrtvi naših branitelja, zahvaljujući kojima danas svjedočimo njegovom rastu. Trajno smo zahvalni za neovisnost koju su nam izborili, a novim projektom izgradnje veteranskog centra u Biogradu na Moru, još ćemo više unaprijediti njihov dignitet, ustvrdio je ministar Šime Erlić.