Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je na temelju Zakona o općem upravnom postupku rješenjem oglasilo ništavom građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane „Una-mlin“ od 6. listopada 2016., rješenje o promjeni imena investitora od 27. studenoga 2018. i rješenje o produženju važenja građevinske dozvole od 3. listopada 2019., koji su izdani od strane Zadarske županije. Time je okončana priča oko devastacije ovog izvorišta koje je u mreži Natura 2000, a problemi oko intervencija bagera u zaštićeni krajolik aktualizirali su pitanje proglašenja prostora Parkom prirode, budući da je prostor Une u sudjednoj BiH zaštićen kao nacionalni park.
– U postupku oglašavanja ništavim navedenih akata ovo je Ministarstvo utvrdilo kako je građevinska dozvola izdana bez prethodno provedene procjene utjecaja zahvata na okoliš i bez prethodno provedene procjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, što je ujedno predmet posebnih kaznenih i prekršajnih postupaka.
Ministarstvo sve do srpnja 2024. nije imalo nikakvih saznanja o izdanoj građevinskoj dozvoli niti o navedenim kasnije izdanim rješenjima, jer na građevinsku dozvolu ni na navedena rješenja nikad nije bila podnesena žalba, povodom koje bi Ministarstvo bilo u mogućnosti cijeniti zakonitost i pravilnost izdatih akata.
Također, s obzirom na protek roka od dvije godine od dana dostave predmetnih rješenja strankama, izdane dozvole i rješenja se nije moglo zakonski ukinuti ni poništiti. O tome smo već ranije u svojem priopćenju izvijestili javnost.
Podsjećamo kako sve pravomoćne građevinske dozvole (kao i sva druga pravomoćna upravna rješenja i pravomoćne sudske presude) predstavljaju stečena prava stranaka pa uživaju zaštitu pravnog poretka. Iz tog je razloga Zakonom o općem upravnom postupku predviđeno da se rješenje može poništiti u roku od dvije godine, a ukinuti u roku od jedne godine od dostave rješenja stranci.
No, Zakonom o općem upravnom postupku predviđene su iznimke, odnosno predviđeno je da su neke povrede toliko teške da se pojedina rješenja mogu oglasiti ništavim u svako doba.
Stoga je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, u suradnji s drugim nadležnim tijelima državne uprave, prvenstveno Državnim inspektoratom i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, utvrdilo da je već početkom izgradnje hidroelektrane na rijeci Uni, sukladno pravomoćnoj građevinskoj dozvoli i priloženom glavnom projektu, a bez prethodno provedenih postupaka procjene utjecaja na okoliš odnosno ekološku mrežu, došlo do štetnog utjecaja na prirodu te da bi nastavkom gradnje nastala nepovratna šteta za prirodu i okoliš, čime se krše odredbe Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti okoliša.
Dakle, Ministarstvo je utvrdilo da izvršenje takve građevinske dozvole nije pravno moguće te je građevinsku dozvolu i navedena rješenja oglasilo ništavima, objavilo je ministarstvo.
Na devastaciju je prva upozorila ustanova Natura Jadera, čiji je recepcioner na Uni vidio bagere te upozorio ustanovu. Čuvari su napravili prijavu, upozorili investitora da ne izvodi radove, ali bez uspjeha dok se nije reagiralo s najviše razine.
– Sada kada je do devastacije došlo treba napraviti sve što se može da se prostor uz izvor Une vrati barem blizu prvobitnog stanja, što će biti jako teško. Poslali smo dopis Državnom inspektoratu, on je investitoru naložio da to napravi u roku od 15 dana, a kako nije izvršio nalog radove bi trebale izvesti Hrvatske vode. Sada dolazi ružnije vrijeme, pokušat ćemo sanirati barem dio puta, a kompletno područje, uključujući i obnovu drvene staze, do početka ljeta, kaže ravnatelj Nature Jadere Damir Perić.