Udruga za promicanje inkluzije zatražila je odgovornost nadležnih zbog smrti dječaka, štićenika ustanove u Rijeci, koji je preminuo od gušenja hranom. Izjavu je danas kritizirao i resorni ministar Marin Piletić.
– Danas stojimo uz sve pogođene smrću dječaka u Centru za rehabilitaciju Rijeka te izražavamo svoju duboku sućut. Također, stojimo i s onima koji bi mogli biti slične žrtve te ustajemo protiv onih koji na to gledaju kao „uobičajene“ događaje.
Izjave državne tajnice, prema kojima je smrt dječaka “jedan od uobičajenih slučajeva” te “događa se da korisnici preminu”, izazivaju duboku zabrinutost i bijes. Takva izjava ne samo da ukazuje na apatiju prema životima najranjivijih, već i ozbiljno umanjuje značaj ovog strašnog događaja, koji bi trebao biti temeljito istražen u kontekstu mogućeg kaznenog djela. Ovdje se ne radi samo o još jednoj žrtvi, već o posljedicama sustava koji marginalizira djecu i odrasle osobe u socijalnoj skrbi, kao i o nebrizi nadležnih institucija za njihove osnovne potrebe i prava.
Predsjednica Udruge Borka Teodorović ističe: „Slučajevi poput ovog ukazuju na hitnu potrebu za daljnjom deinstitucionalizacijom ustanova socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj. Na žalost, netransparentnost i zatvorenost ustanova omogućuje da se slučajevi poput ovog događaju.”
Smrt ovog dječaka, koji je, prema izjavama medija, bio zaključan u sobi, postavlja niz ključnih pitanja koja ne mogu ostati bez odgovora. Kako je moguće da je dijete bilo prepušteno takvom tretmanu? Zašto mu nije osigurana dovoljna zaštita i odgovarajuća skrb? Na žalost, svjesni smo da praksa poput zaključavanja štićenika nije iznimka već pravilo u institucijama diljem Hrvatske. Stoga apeliramo na hitnu, a nedovršenu, transformaciju stacionarnih ustanova prema uslugama utemeljim u zajednici.
Također, apeliramo i na pokretanje hitne istrage DORH-a radi utvrđivanja svih činjenica i okolnosti ovog slučaja te pokretanje svih mjera iz njihove nadležnosti.
Smrt ne smije biti trivijalizirana, niti smatrana “nečim što se događa”. Svaka smrt, osobito ona koja se događa u institucijama socijalne skrbi, mora biti pomno istražena, a uključeni pozvani na odgovornost.
Ova tragedija ne smije biti samo još jedan broj u statistici – ona mora postati poziv na temeljitu reformu sustava, odgovornost i savjesnost u radu s osobama s teškoćama, a koja je izostala u ovom slučaju – kako se ovakve situacije više nikada ne bi ponovile, stoji u priopćenju Udruge za promicanje inkluzije.