I Škabrnja se danas prisjeća svojih žrtava ubijenih u velikosrpskoj agresiji na to ravnokotarsko mjesto 1991. godine. Stravične zločine počinili su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi pod zapovjedništvom Ratka Mladića. Samo na današnji dan ubijeno je 43-oje mještana, među kojima i 15 branitelja. Njima u spomen danas će u Škabrnju doći brojna izaslanstva, te građani iz čitave Hrvatske.
Na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje sudjelovat će predsjednik Republike Zoran Milanović koji je bio i prije dvije godine. Izaslanstvo Vlade predvodi ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković kao što je to uobičavala Kolinda Grabar Kitarović u vrijeme dok je bila predsjednica. Na obilježavanje će doći i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar turizma i sporta Tonči Glavina i državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić. HDZ-ov predsjednički kandidat Dragan Primorac došao je dan ranije da bi danas bio u Vukovaru. S njim je u pratnji bio i brat Damir Primorac koji ga je fotografirao dok je palio svijeću i polagao vijenac na spomen obilježje.
Središnji program obilježavanja 33. obljetnice stradanja Škabrnje počet će u 9,45 komemorativnim programom, slijedi Kolona sjećanja – hodnja do Spomen-obilježja masovne grobnice i polaganje vijenaca, potom sveta misa za stradale u Domovinskom ratu, a završit će hodnjom Korak po korak do Spomen-obilježja na mjesnome groblju sv. Luke.
18-og studenog 91. godine rano ujutro srpsko-četnički agresor potpomognut zrakoplovstvom bivše JNA , tenkovima i pješaštvom počeo je svoj krvavi pohod na Škabrnju. Nakon sloma otpora slabonaoružanih branitelja iz podruma i kuća na najbrutalniji način istjeruju žene, djecu, starce. Zločin je bio stravičan. Branitelj Josip Bakarić, čija je majka iz Škabrnje, toga je dana iz svog doma u Zemuniku Gornjem vidio neprijateljsku kolonu kako ide prema Škabrnji. Vijest o sudbini svojih najbližih sa strahom je iščekivao i Nedjeljko Ražov. Njegov otac uspio se spasiti. Ukupno je u Škabrnji do kraja rata poginulo 86 civila i branitelja. Nakon više od tri desetljeća mještane i dalje boli spoznaja da zločinci nisu privedeni pred lice pravde, a o tragediji i tim teškim danima sve im je teže govoriti, piše HRT Radio Zadar.