Početna konferencija projekta APOLLO – APplication Of upscaLed interregionaL renewable & energy efficiency sOlutions održana je danas u Općinskoj vijećnici Općine Zemunik Donji. Konferenciju je organizirala Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA kao vodeći partner u projektu APOLLO koji je sufinanciran u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027.
Konferenciji su nazočili pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije Daniel Segarić, gradonačelnik Grada Biograda na Moru Ivan Knez, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, obrtništvo i razvitak otoka Grada Zadra Grozdana Perić, pročelnikUpravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra Darko Kasap, ravnateljica Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković, ravnatelj Razvojne agencije Županije Zapadnohercegovačke – HERAG Radoslav Luburić te predstavnici projektnih partnera.
Uz Agenciju ZADRA NOVA, partneri na projektu su još i hrvatsko Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke – HERAG i Grad Mostar iz Bosne i Hercegovine te Općina Tivat iz Crne Gore. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.262.234,00 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 % ukupne vrijednosti projekta – tj. 1.922.898,90 eura.
Okupljene su pozdravili pročelnik Segarić u ime župana Zadarske županije Božidara Longina i ravnateljica Dujmović Vuković. Pročelnik Segarić pohvalio je angažman Agencije na projektu APOLLO i planirane rezultate koji će obuhvatiti šire područje Zadarske županije.
Ravnateljica Dujmović Vuković istaknula je kako smo svakodnevno svjedoci negativnih posljedica klimatskih promjena.
„Nema dana kad nam mediji ne prenose informacije o zabrinjavajućim klimatskim pojavama u cijelom svijetu. Klimatski rizici i katastrofe ne poznaju državne granice, zato moramo zajednički djelovati. Stoga je Europska unija donijela niz mjera okupljenih u Europski zeleni plan. Danas proizvodnja i upotreba energije čine više od 75 % emisija stakleničkih plinova u zemljama članicama Europske unije. Stoga je dekarbonizacija energetskog sustava EU-a ključna za postizanje klimatskih ciljeva do 2030. i dugoročne strategije EU-a za postizanje ugljične neutralnosti do 2050. Naš projekt APOLLO izravan je doprinos tom cilj koji je jasno definiran i u Planu razvoja Zadarske županije za razdoblje od 2021. do 2027. godine, gdje je kroz razvojni smjer – Zelena i digitalna tranzicija, postavljen strateški cilj Ekološke i energetske tranzicije za klimatsku neutralnost”, pojasnila je ravnateljica Dujmović Vuković.
„Kroz izgradnju 11 fotonaponskih elektrana u našoj županiji, edukacije, nabavu električnih automobila i punionica – korak smo bliže postavljenim ciljevima za Zadarsku županiju, dok naši partneri isto to postižu i u svojim županija, općinama i gradovima. Kao regionalni koordinator razvoja projektom smo obuhvatili široko područje naše županije – od grada Biograda na Moru, preko otočnih općina Preko i Pašman, priobalnih općina Pakoštane i Ražanac, zaleđa – tj. Općine Zemunik Donji – gdje smo danas, do podvelebitskog područja u Općini Starigrad i ličkog dijela naše županije – Općine Gračac”, dodala je Dujmović Vuković.
Kroz 30 mjeseci provedbe projekta, od srpnja 2024. do siječnja 2027. godine fokus aktivnosti svih partnera bit će na promicanju energetske učinkovitosti i smanjenju emisija stakleničkih plinova u prekograničnom području kroz izgradnju međusobno povezanih zajednica za upravljanje energijom i promicanje zelenih ulaganja. Projekt APOLLO je nastavak dobrih praksi koje je Agencija ZADAR NOVA ranije započela, primjerice kroz projekt IRENE.
Projekt APOLLO predstavio je Ive Surić, voditelj Odsjeka za provedbu programa i projekata u Agenciji ZADRA NOVA.
Kroz analize i smjernice koje će se raditi kroz projekt, dobit će se uvid u postojeće stanje te će se dati preporuke za daljnji razvoj korištenja obnovljivih izvora energije te scenariji za uspostavu energetskih zajednica i primjenu obnovljivih izvora energije u javnom sektoru sa scenarijima međuregionalne prekogranične suradnje. Kroz web platformu će se razviti rješenje za podršku upravljanju i obrazovanju. Platforma će biti otvorena za pristup svim zainteresiranim dionicima te će pružati aktualne informacije i edukativne sadržaje. Provest će se 3 seta radionica, ukupno preko 20 radionica – i to za timove za energetsku učinkovitost, donositelje odluka i javnopravna tijela te za lokalne dionike na hrvatskim otocima.
Projektom je planirana gradnja fotonaponskih elektrana – 11 u Zadarskoj županiji, 10 u BiH i 1 u Crnoj Gori. U Zadarskoj županiji je to na području grada Biograda na Moru, općina Preko, Pašman, Gračac, Pakoštane, Zemunik Donji, Ražanac i Starigrad. Planira se i nabava električnih vozila i električnih punionica – jednog električnog autobusa koji bi prevozio turiste od aerodroma Tivat do centra općine Tivat i četiri električna vozila i četiri električne punionice, od toga dva vozila i dvije punionice stižu i u Zadar. Nabavit će se i uređaji za praćenje potrošnje energije. Bit će postavljeni u općinama Preko i Pašman. Uspostavit će se i energetske zajednice u sektoru javnih zgrada. Ova će se aktivnost provoditi kao pilot akcija kako bi se zajednički testirali novi instrumenti i rješenja, prakse i postupci na različitim vrstama zgrada i u različitim javnim sektorima zemalja sudionica. Osnovat će se dvije energetske zajednice – jedna u Mostaru te jedna u Zadarskoj županiji.
Uz to je projekt usmjeren i na donositelje odluka i energetske stručnjake u javnom sektoru u projektnom području s ciljem donošenja promjena u javnim institucijama i načinu na koji se povezuju, proizvode i troše energiju.