Izvanredna profesorica s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru Sivlija Šiljeg danas je predstavila rezultate istraživanja koji se odnose na kvalitetu života u Zadru. Šiljeg u svojim radovima povezuje urbano sociološke i geografske teme, a uža specijalnost joj je dostupnost javnih sadržaja unutar lokalnih zajednica, ispitivanje kvalitete života i stanovanja.
Istraživanje kvalitete života u Zadru provela je na 769 ispitanika iz svih mjesnih odbora na području grada koji su vrednovali različite aspekte kvalitete života, od prirodnog, socijalnog i političkog okoliša do društvene i tehničke opremljenosti. Uz analizu odgovora o kvaliteti života, Šiljeg je napravila i analizu demografskih pokazatelja.
Demografski pokazatelji
Prema popisu stanovništva iz 2021. godine u Zadru je 20 posto starog stanovništva, 16 posto mladog i 64 posto zrelog. Demografski najprosperitetniji dijelovi grada s najvećim udjelom mladog stanovništva su Ploče i Novi Bokanjac. Na Novom Bokanjcu se udio mladog stanovništva povećao za 2 posto u odnosu na prethodni popis iz 2011. godine.
U deset godina su se dogodile značajne demografske promjene o čemu svjedoči promjena broja statističkih krugova, pa je tako 2011. bilo 10 statističkih krugova s udjelom do 30 posto starog stanovništva, a prema posljednjem popisu ih je čak 27. Mjesni odbori s najvećim udjelom starog stanovništva su Brodarica sa 46 posto i Poluotok s 35 posto. Zapravo, kako objašnjava Šiljeg, na karti se dobro može vidjeti da se u svim mjesnim odborima uz obalu povećao udio starog stanovništva.
Prirodni okoliš
Kvaliteta zraka je najbolje ocijenjena varijabla s tim da su je najbolji ocijenili mještani Dračevca, a najlošije oni na Smiljevcu.
Najlošiju ocjenu dobila je količina zelenih površina. Najbolje su je ocijenili stanovnici Dračevca gdje je 62 posto zadovoljno, a zatim Ploče. Najlošiji su rezultati na Puntamici i u Ričinama gdje je oko 85 posto ispitanika dalo ocjenu 1 ili 2 (od 5, op.a.), a zatim Plovanija s 83 posto ispitanika.
Ocjena kvalitete pitke vode na razini grada je dosta dobra, ali ističu se ispitanici u Diklu gdje je njih 15,4 posto odgovorilo da je kvaliteta pitke vode nedovoljna (ocjena 1) i 35 posto onih koji dali ocjenu dovoljan 2.
Tehnička opremljenost
Kvaliteta cesta je najlošije ocijenjena od svih 75 ispitivanih varijabli u anketi. Na Puntamici i u Ričinama više od 80 posto ispitanika dalo je ocjenu 1 ili 2, zatim oko 70 posto u Diklu, Plovaniji, Vidikovcu, Brodarici, Maslini. Samo Novi Bokanjac i Ploča imaju 50 posto ispitanika s ocjenom 4 ili 5. Također, 17 ispitanika iz cijelog grada je dalo komentar da nemaju asfaltirane puteve što je vrlo neobično u 21. stoljeću, komentirala je Šiljeg i navela slučaj s Bokanjca gdje su mještani predali zahtjev 2012. godine za asfaltiranje 50 metara slijepe ulice, a koji do danas nije asfaltiran.
Dostupnog parkirnih mjesta bila je u vrhu loše ocijenjenih prije deset godina, a i danas stoje dosta loše s najgorim ocjenama na Bilom brigu, Ričinama, Voštarnici i Poluotoku, a najboljim na Ploči.
Protočnost prometnica najgore je ocijenjena na Puntamici, Diklu i Plovaniji, a najbolja na Ploči. Ispitanici su mogli sami navesti lokaciju koju smatraju problematičnom, a najčešće su navodili križanje ulice Benka Benkovića i Puta Bokanjca.
Društvena opremljenost
Dostupnost zelenih površina i parkova najgore je ocijenjena varijabla u društvenoj dostupnosti. Najgore ocjene su u Diklu, Puntamici i Ričinama gdje je preko 70 posto ispitanika dalo ocjenu 1 ili 2, a najbolje s preko 50 posto ocjena vrlo dobar i odličan su Dračevac i Ploče.
Dostupnost kulturnih objekta dosta je loše ocijenjena u svim odborima, odmah do zelenih površina, a najbolje na Poluotoku i Jazinama te najgore na Dračevcu, Diklu i Crvenim kućama.
Dostupnost ljekarni je izvrsna, jedna je od najbolje ocijenjenih varijabli. Trgovine su također dobile dobre ocjene u svim mjesnim odborima.
Socijalni Okoliš
Mir i sigurnost ispitanici su ocijenili kao jednu od tri varijable najvažnije za kvalitetu života, a druga je stambeni objekt te zatim međuljudski odnosi. Sigurnost je vrlo dobra na razini grada što se pokazuje i u drugim istraživanjima gdje se Hrvatska ističe kao sigurna zemlja, klima okoliš i sigurnost nas uvijek dižu i istraživanjima kvalitete života
Odnosi sa susjedima najbolji su na Ploči i Bokanjcu, a najlošije ocijenjeni na Sinjoretovu s ukupnom ocjenom na razini grada vrlo dobar (4).
Stanovanje
Najmanje su zadovoljni na Poluotoku, Voštarnici i Jazinama, a najzadovoljniji na Dračevcu i Novom Bokanjcu. Prije 10 godina najveća kvaliteta života bila je na Voštarnici, Višnjiku, a jedini mjesni odbor s periferije je bio Bokanjac, a sada je uočena velika promjena. Najbolju kvalitetu imaju Dračevac, Ploča, Novi Bokanjac. Promjenu Šiljeg objašnjava prekomjernom izgradnjom koja ne prati infrastrukturu, betonizacijom u brojnim kvartovima uz činjenicu da su periferni dijelovi u međuvremenu dobili infrastrukturu.
Politički okoliš
Trenutka gospodarska situacija u gradu i lokalnoj zajednici najlošije je ocijenjena u Diklu i na Puntamici, a najbolje na Dračevcu, Bokanjcu i Pločama. Rezultati rada mjesnog odbora najbolje ocjene dobili su na Dračevcu koji ima i najbolje ocjene kvalitete života, zatim Bili brig i Bokanjac. Najgore, s više od 70 posto negativnih ocjeni dobili su mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija.
Ukupno zadovoljstvo
Za kvalitetu života za preko 80 posto ispitanika je najvažnija sigurnost i mirna okolina. Ukupno gledano, Dračevac ima ocjene od 88 posto vrlo dobar i izvrstan, pa na Pločama i na Bokanjcu 54 posto, a najlošije Diklo 38 posto, Puntamika 35 posto i Poluotok 35 posto nezadovoljnih ispitanika.
Novi Bokanjac kao demografski najprosperitetnije područje prije 10 godina bio je jedan od najlošije ocjenjenih kvartova, a doživio je najveći pozitivni pomak, povećao je kvalitetu života. Zaista se radilo na problemima koji su bili krucijalni problemi prije 10 godina, kazala je Šiljeg.
Kvaliteta kanalizacijskog sustava, javne zelene površine i parkirališta mjesta bila su najgore ocjenjene varijable prije 10 godina. Kvaliteta kanalizacijskog sustava ima veliki porast ocjene s najboljim ocjenama za Novi Bokanjac, a najlošije za Vidikovac. U 2014. top tri su bile one varijable na koje utječu donosioci odluka, a sada je ljudima postalo važnije ono na što sami utječu kao što mir i sigurnost te stambeni objekt, primijetila je Šiljeg.
Nažalost, ukupna ocjena kvalitete života je pala s 4,1 na 3,3.