Na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća glasat će se o prijedlogu gradonačelnika Branka Dukića kojim bi se dala suglasnost gradskoj tvrtki Tržnica Zadar za kredit od 400 tisuća eura.
U obrazloženju se navodi da Tržnica Zadar d.o.o. provodi projekt Revitalizacije tržnice Poluotok – Faza 1. U prvoj fazi projekta provodi se kupnja unificiranih kioska i nadstrešnica za prodaju prehrambenih i neprehrambenih proizvoda.
Za provedbu projekta Tržnica Zadar d.o.o. zadužuje se u iznosu od 400 tisuća eura kod Hrvatske banke za obnovu i razvoj (50% iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj i 50% iz sredstva Hrvatske banke za obnovu i razvitak), po kamatnoj stopi od 3,52% godišnje fiksna, na dio glavnice kredita iz sredstava HBOR-a, a 0% godišnje, fiksna na dio glavnice iz sredstva EFRR-a. Rok otplate kredita je 14,5 godina, a otplata će teći u sto sedamdeset četiri jednake uzastopne mjesečne rate, počevši od 28. veljače 2026. godine, zaključeno sa 31. srpnja 2040. godine.
Prva faza projekta se odnosi na zamjenu svih otvorenih štandova i zatvorenih kioska na tržnici Poluotok, odnosno, svi štandovi od volta, uz bedem do upravne zgrade, oko glavne zgrade i produžetak gdje se prodaje tekstil. Prije zamjene, trebala bi još obojati glavna zgrada tržnice. Kiosci su tipizirani, a njihov izgled odabran je u dogovoru s konzervatorima, kazao nam je direktor Tržnice Tomislav Letinić.
– Realizacija bi trebala biti gotova do 15. travnja. S tim prvim dijelom projekta nastojimo uljepšati tržnicu na Poluotoku te zamijeniti dotrajale štandove koji narušavaju izgled ovog dijela grada. S obzirom da je s gornje strane novouređena šetnica na bedemima, osmislili smo kioske sa zelenim krovovima, odnosno posađenim zelenilom, kako bi pogled s Muraja bio ljepši, a time ćemo povećati i zelene površine u Gradu.
Druga faza čeka natječaj za bespovratna sredstava koji promovira ribarstvo, morske proizvode i prehranu. Bit će to investicija na ribarnici s kojom će se posjetiteljima pružiti dodatna usluga. – Tek smo u izradi idejnog rješenja, ali procjenjujemo da bi investicija iznosila oko 800 tisuća eura i financirali bismo taj dio projekta sto posto iz europskih sredstava, najavio je direktor.
Plan uređenja tržnice u Gradu već je postajo, te su 2016. godine javnosti predstavljeni rezultati „Natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja gradske tržnice u Zadru“, a prvu nagradu od 28 prijavljenih odnio je tim predvođen arhitektom Hrvojem Njirićem, njiric+arhitekti i Numen/For/Use. Njirićevo rješenje, prepoznatljivo po latinskom idru, jako se svidjelo i tadašnjem gradonačelniku Božidaru Kalmeti. Međutim, novi projekt uređenja neće imati veze s rješenjima koja su ponuđena na natječaju.
– Projekt koji je dobio nagradu, a odnosi se na natkrivanje glavnog dijela tržnice i izgradnju pomoćne nove zgrade na neuređenom dijelu između TIC-a i nas, neće ići dalje jer bismo za njegovu izvedbu morali prvo provesti arheološka istraživanja na glavnom dijelu. To znači da bi se tržnica morala zatvoriti barem na godinu dana, a to želimo izbjeći. I dalje želimo natkriti glavni dio, ali možda na praktičniji način da ga možemo redovito i normalno održavati, a svakako podržavamo i projekt dodatne zgrade na neuređenom dijelu, ali te teme tek moramo načeti s Gradom i odlučiti kako ćemo valorizirati taj prostor, objašnjava Letinić.