Gradski vijećnici izglasali su prvu točku dnevnog reda koja je po žurnom postupku uvrštena na prijedlog Akcije mladih o obustavi odluke o naplati usluga Čistoće.
Vijećnik Ante Rubeša (AM) još je jednom objasnio zašto je Odluka o poskupljenju problematična, ističući nekoliko problema. Prvo je naglasio da građani nisu bili upoznati s novim načinom obračuna po kojem se na paušalni iznos obračunava i svaki odvoz, a građani su po navici ostavljali kante ispred dvorišta koje nisu bile pune. Čistoća bi odvozila prazne kante pa su građanima stigli visoki računi u listopadu. Stoga je Rubeša u ime Akcije mladih iznio prijedlog novog obračuna:
– Smatramo da se to moglo poštenije definirati prema broju osoba u kućanstvu, možemo staviti 5 eura paušalno, a da svaki član kućanstva plaća 2,5 eura, tako bi višečlane obitelji plaćale više. Kao dodatno toj odredbi bi za višečlane obitelji, od 6 članova pa nadalje, Grad bi subvencionirao, jer smatramo da se tu radi većinom o djeci.
Rubeša se također dotaknuo cijene odvoza za male iznajmljivače, o čemu je više u nastavku govorio i vijećnik Daniel Radeta (SDP) koji je istaknuo da se mali iznajmljivače vode kao fizičke osobe te kao takvi spadaju pod domaćinstva. – Hotelima planirate smanjiti komunalni doprinos za 80 posto, pitam se zašto želite uništiti male iznajmljivače, što su vam oni skrivili, pitao je Radeta.
Odgovor je prvo dao gradski resorni pročelnik Robertino Dujela koji je naglasio da novi Zakon iz 2021. s kojim se usklađivala ova odluka, ne dopušta više od dvije kategorije, odnosno dopušta samo razlikovanje kućanstava i nekućanstava zbog čega se ne bi mogao uvažiti prijedlog Akcije mladih kojim bi se uvelo više cjenovnih kategorija. Također, zakon je implicirao da se iznajmljivačima viša cijena naplaćuje cijelu godinu, ali Grad je tražio da se naplaćuje samo četiri mjeseca koliko traje sezona, kazao je Dujela.
Gradonačelnik Branko Dukić predložio je osnivanje povjerenstva koje bi sve razmotrilo ispočetka, a taj su prijedlog za govornicom podržali pročelnik Upravnog odjela za poslove kabineta Gradonačelnika Ante Čurković i vijećnik Bruno Milin (HDZ).
Radeta je pak podsjetio na debakl s Centrom za mlade kada se model upravljanja pokušao riješiti formiranjem radne skupine koja je zatim neslavno propala skupa sa svim svojim prijedlozima, a ni drugi vijećnici nisu bili zadovoljni s tom idejom.
Vijećnici Nino Mrčela (SDP) i Enio Meštrović uputili su suvisle prigovore. Mrčela je dao primjer kućanstva koje je prije poskupljenja plaćalo 8 eura odvoz, a nakon poskupljenja po novoj formuli 9,90 eura paušalno i 2,40 eura po odvozu koji se vrši dva puta tjedno, sada plaća više od 30 eura. U Zadru su sada početne cijene 9 i 15 eura za (ne)kućanstva, a u Zagrebu 5,28 i 10 eura, a u Splitu 4 i 13 eura. Po čemu je Zadru bolja usluga da cijena bude toliko viša, upitao je vijećnik.
Meštrović je podsjetio da su vijećnici izglasali odluku jedino zbog pritiska za očuvanjem radnih mjesta u Čistoći i njihovim plaćama te zbog obećanja da se zatvoriti odlagalište otpada u Diklu, do čega još uvijek nije došlo, iako je direktor Čistoće, John Ivan Krstičević, rekao da su sada tehnički pregledi u CGO Biljane Donje pri kraju te da se komunalni otpad neće više odvoziti u Diklu od 1. siječnja iduće godine (iako će se u Diklo nastaviti odvoziti građevinski otpad op.a.).
Direktor se složio da je prošli cjenik bio pravedniji te je istaknuo da je otvoren za dijalog s vijećnicima i da postoje načini na koji se mogu uvažiti neki od prijedloga.
Meštrović je zaključio da će glasati za skidanje odluke samo kako bi „ubrzali traženje rješenja jer ovo nije normalno“.