Kontrolom nad odvozom i zbrinjavanjem smeća godinama je imala napuljska mafija Camorra, jesu li tog svjesni oni koji su povezivali posljedice jučerašnju odluku Gradskog vijeća o suspenziji poskupljenja po cjeniku Čistoća s napuljskim sindromom.
Javnost se sjeća zatrpanih ulica Napulja s tonama smeća koje se nije odvozilo. Zašto bi se to dogodilo u Zadru u kojem prizori pretrpanih kontejnera i smeća oko njega kojeg razbacuju galebovi i nemarni stanari koji se ne mogu nazvati građanima, postala uobičajena slika. A komunalni otpad se odvozi i odvozit će se.
Tko sebi daje pravo da govori o takvim mogućim posljedicama – oni koji su se protivili povlačenju te odluke. Žele li oni time potvrditi da je Čistoća pljačkala građane kao što je to ustvrdio vijećnik Ante Rubeša koji je to argumentirao.
Što će se dogoditi nakon što je Gradsko vijeće povuklo odluku o poskupljenju komunalnih usluga iz koje je proizašao Cjenik Čistoće koji je doveo do nelogičnih, nepravednih i abnormalnih računa. Hoće li se slati računi građanima dok se ne donese nova odluka, hoće li radnici Čistoće dobiti plaće i božićnice – sve su to demagoška pitanja. A posebno kada se ti isti pozivaju na poštivanje zakonitosti.
Isti je to zakon iz 2021. kojem su se protivili i sami direktori komunalnih poduzeća jer su se njime uvele dvije kategorije: kućanstva i nekućanstva, a što im je značilo manje prihoda.
Zadarska Čistoća je taj prihod nadoknađivala od građana Grada Zadra. Pouzdano znamo da u Splitu nije došlo do poskupljenja Čistoće unatoč zakonu i prijetnji kaznom s kojom su u Zadru ucjenjivali Većinu gradskih vijećnika. Oni su iz trećeg pokušaja pali na solidarnost s radnicima Čistoće kojima je trebalo podići plaće.
Pravo je bilo pitanje SDP-ove vijećnice Lorete Stipčević da se usporedi prihod Čistoće iz rujna prošle godine i ove godine kada su građani Zadra dobili uvećane račune, a da se ništa nije promijenilo u praksi. Njega je jučer ignorirao direktor Čistoće koji je dobio novi mandat. Promašeno je bilo traženje vijećnice AM, Marjane Botić da se spoje Čistoća i Eko d.o.o iz 101 razloga, a ne samo da je to stvar osnivača kao što joj je odgovorio novi direktor Toni Kozina.
Nitko u jučerašnjoj burnoj raspravi oko skidanja te odluke da bi se donijela nova nije spomenuo diskriminaciju koja se odnosi na sezonske račune. Oni su povećani za tri mjeseca onima koji se bave turizmom, a onda se vraćaju na “normalu”. Razdvajanje otpada zbog kojeg su nekim trebali se smanjiti računi i ostala rješenja koja je nudio direktor Čistoće da ublaži ljutnju i suze građana, ispali su tek iluzija. Kao i prijedlog gradonačelnika Branka Dukića da se osnuje komisija koja će pretresti a ne skinuti odluku, model iz staljinističkog doba kojim se ništa ne rješava.
Pozadina poskupljenja Čistoće su veći troškova koje će imati zbog odvoza smeća u Centar Biljane Donje kao i trošak većih plaća, priznao je i sam direktor Ivan John Krstičević. Većina je zaboravila najavu toga i prije nego je stupio zakon na snagu.
U očekivanju nove odluke, Čistoća se može vratiti na početne postavke i stare račune za svoje usluge.
Ne možemo se vratiti na cjenik koji je protiv zakona, izjavio je direktor Čistoće Ivan John Krstičević, a pitanje je kako su u Čistoći slali račune protekle tri godine od kada je izmjena zakona na snazi.