Građani će uskoro imati na raspolaganju novu aplikaciju s podacima o kvaliteti zraka, a uz mjernu postaju u Zadru, izgradit će se i tri nove mjerne postaje – u Starigradu, Ninu i Biogradu. Sve je to dio novog projekta AllerShield kojemu je nositelj Zavod za javno zdravstvo Zadar. Više o samom projektu i koristima koje će imati građani, kazale su nam voditeljica projekta aerobiologinja dr.sc. Anita Vucić, dipl.ing. i dr.sc. Danijela Peroš-Pucar, dipl.ing. iz ZJZ-a Zadar.
Kako biste opisali trenutnu situaciju s peludnim alergenima na području Zadarske županije i što vas je potaknulo na pokretanje projekta “AllerShield”?
Na području grada Zadra aerobiološka se ispitivanja provode od ožujka 2006. godine i dosada je to bila jedina mjerna postaja na području naše županije. Analizom dosad prikupljenih podataka utvrdilo se kako je na području grada najzastupljenija pelud drvenastih vrsta s velikom dominacijom peludnih zrnaca iz porodice čempresa i tisa (Cupressaceaea/ Taxaceae). U proljetnom razdoblju zabilježene su visoke koncentracije peludnih zrnaca alergenih trava čije vrijednosti variraju od godine do godine ovisno o meteorološkim uvjetima ali i ljudskom djelovanju (neredovita košnja i neredovito održavanje javnih i privatnih površina može utjecati na porast koncentracija peludnih zrnaca trava). Ujedno, u proljetnom razdoblju bilježimo i visoke do vrlo visoke koncentracije alergenih peludnih zrnaca iz porodice kopriva (Urticaceae, od kojih je na našem području najbrojnija alergena vrsta Parietaria spp.). Uz sve navedeno, na području grada Zadra bilježi se i pojavnost peludnih zrnaca ambrozije koja se smatra jednom od najalergenijih invazivnih vrsta u Europi i svijetu. Koncentracije peludi ambrozije na području grada Zadra su niže u odnosu na one zabilježene u ostalim dijelovima RH (posebice kontinentalnih dijelova). Klimatske promjene utječu na sva živa bića pa tako i na biljke. Primijećeno je za niz vrsta kako biljke počinju ranije cvjetati, u zrak otpuštaju sve veće količine peludnih zrnaca, sezona cvjetanja se produljuje, a broj dana s umjerenim ili visokim koncentracijama je u porastu. Istraživanja pokazuju kako je problem alergija na alergene iz zraka važan javnozdravstveni problem zbog toga što obuhvaća veliki broj ljudi (trenutno oko 40% populacije u EU) i uzrokuje velike ekonomske troškove. Uočili smo kako na području Zadarske županije nemamo dovoljno informacija o koncentracijama peludnih alergena te smo u svrhu zaštite zdravlja građana smatrali kako bi bilo korisno imati informaciju o koncentracijama peludnih alergena i kvalitete zraka općenito na širem zadarskom području. Sličan problem zamijećen je i na programskom području (BiH i Crna Gora) gdje su ovakva ispitivanja sporadična i nedostatna te smo zbog javnozdravstvenog interesa u suradnji s partnerima uspjeli osigurati sredstva za provedbu ovog programa.
Na koji način će nove mjerne postaje za praćenje peludnih alergena i kemijskih parametara kvalitete zraka poboljšati život građana? Što će se još pratiti osim alergena?
Aerobiološka istraživanja će obuhvatiti sadržaj svih peludnih čestica u zraku na određenom području a senzorska mjerenja će obuhvatiti niz meteoroloških parametra te kemijske parametre kao što si ugljični monoksid, ozon, sumpor dioksid, dušikovi oksidi te PM10 i PM2.5. Navedeni parametri će indikativno davati informacije o kvaliteti zraka te će, u slučaju potrebe pravovremeno izvještavati stanovnike o onečišćenju zraka i načinima postupanja ukoliko se zabilježi onečišćenje zraka na nekom području.
Koje su najvažnije funkcionalnosti planirane aplikacije za praćenje kvalitete zraka i kako će ona pomoći građanima Zadarske županije?
Planirana aplikacija za praćenje kvalitete zraka na pojedinim lokacijama će svim korisnicima pravovremeno davati indikativne informacije kvalitete zraka te trenutne koncentracije peludnih alergena s prognozom. Ovi podaci će poslužiti kao informacija građanima i stranim gostima o stanju okoliša u kojem žive i/ ili borave te služiti kao alat za prevenciju alergenih bolesti i planiranju raznih akcijskih planova, strategija i projekata na lokalnim razinama.
Kakve promjene očekujete u kvaliteti zraka i općem stanju okoliša nakon provedbe ovog projekta?
Po završetku ovog projekta očekujemo kako ćemo imati uvid u stanje okoliša na jednom dijelu Zadarske županije. Uz samu aplikaciju, izraditi će se i peludni kalendari, a jedinice lokalnih uprava i samouprava će imati informaciju o kvaliteti zraka kako bi mogli planirati daljnje planove i provedbu raznih programa u svrhu zaštite zdravlja građana i zaštite okoliša. Očekujemo kako će niz planiranih edukativnih radionica i sastanaka doprinijeti podizanju svijesti građana i lokalnih dionika o invazivnim alergenim vrstama na našem području, te stvaranju planova i strategija za uklanjanje ili sprečavanje širenja istih na području Zadarske županije.