Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije donijelo je prošlog tjedna odluku da je za agrosunčanu elektranu ASE Bibibnje potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš.
Odluku su donijeli uz veliki pritisak javnosti i načelnika nakon što je u medijima najavljen ovaj projekt prema kojem će vlasnik tvrtke Bio Svijet postavljati solare na plantažu rogača s koje još nije ubrao prve plodove.
Mještani se boje daljnje devastacije prostora s obzirom da se radi o području na kojem je nekada rasla šuma koja je posječena nakon što je poduzetnik dobio potrebne dozvole da tamo zasadi rogače koji još uvijek nisu stvorili zeleni pokrov kakav se očekivao. Problem je izraženiji jer se radi o vizualno izloženoj regiji koja privlači poglede.

Ministarstvo je također u Rješenju navelo i drugu odluku – da za namjeravani zahvat nije potrebno provesti glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu.
Općina Bibinje je tijekom postupka dostavila mišljenje da planirani zahvat nije u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju te da nije u skladu s člankom županijskog Prostornog plana, odnosno odredbom da solarne elektrane nije dozvoljeno graditi na osobito vrijednom poljoprivrednom ili obradivom zemljištu te da solarne elektrane koje se planiraju u priobalnom dijelu ne smiju biti vidljive s obalnog pojasa i s mora.
Naveli su da se izgradnjom planiranog zahvata može očekivati negativan utjecaj na područje cjelokupnog Zadarskog kanala jer će se vidjeti s mora i otoka. Izgradnjom elektrane očekuje se i pojava erozije obrađenog tla i nastanak potencijalnih bujica koje mogu ugroziti postojeći promet i sigurnost okolnog stanovništva.
Zbog svega toga, unatoč pozitivnom mišljenju iz Zadarske županije, Ministarstvo je zaključilo da je za predmetni zahvat obavezno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš. Ovo rješenje vrijedi dvije godine uz mogućnost da ga produži na još dvije.

Na području Zadarske županije planiran je niz sunčanih elektrana, zapravo dogodio se pravi „bum“ u planiranim investicijama u solarne elektrane. Dobra je to prilika jer EU svakako želi što veću energetsku neovisnost pa će HEP otkupljivati cijenu od izgrađenih solarnih elektrana ispod one koja mu je isplativa, a uložit će značajne iznose u izgradnju svoje infrastrukture kako bi mogao uvesti struju privatnih investitora u svoju mrežu.
Novi zakon o obnovljivim izvorima energije trenutno je na savjetovanju. Ovim Zakonom se, umjesto dosadašnjih 36,6 %, propisuje ostvarenje nacionalnog cilja korištenja energije iz obnovljivih izvora energije od najmanje 42,5 % obnovljivih izvora energije u RH. Novim izmjenama kupcima u samoopskrbi, odnosno onima koji imaju svoje solarne elektrane na krovovima, će se naplaćivati mrežarina čime će se smanjiti isplativost sunčanih elektrana, ali ne spominju se poduzetničke investicije. Oni trenutnim zakonom imaju zajamčenu otkupnu cijenu.
Projekti agrosunčanih elektrana rjeđe se pojavljuju nego „obične“ sunčane elektrane. No za usporedbu, u posljednje dvije godine predani su zahtjevi na Ministarstvo za sunčane elektrane Šopot, Kolarina, Raštević, Gaženica, Veli Iž, Zadar i Škabrnja, a ni za jednu nije izdano rješenje o potrebi izradi studije utjecaja na okoliš.
ČOVJEČE VRATI SE SEBI DOK JOŠ IMAŠ KOME!
U gustu šumu odnekuda se dokotrlja sjekira….. nasta muk među drvima…… Mlada stabla zacvokotala i uzdrhtala u strahu…..
Stara stabla ih ohrabre: « Ne bojte se sjekire u vašoj šumi! Sjekira, ma kako oštra bila, bezopasna je sve dok joj se neko drvo između vas ne ponudi postati njezina drvena ručka!!!» Tako podučiše starija drva preplašenu šumu mladih stabala. ‘
Tu vam leži prava istina i stvarnost.
Price za malu dicu ili ti ga bajke koje svakodnevno slusamo kako vam je draze. Problematika narusavanja okolisa i zivota mjestana Bibinja seze puno dublje. Prvo neka se donese odluka u kojem smjeru se mjesto namjerava razvijati, turistickom ili industrijskom, pa sukladno tome donositi određene poteze! Nažalost vec je određeno i to se ne pita žitelje tih mjesta. Bibinje se ne moze razvijati kao turisticko mjesto to svi znamo okruzeno teskom industrijom kupimo ostatke turisticke sezone koja okolna mjesta ne mogu primiti. Žalosno je sto se bitne odluke donose najcesce bez znanja mjestana a kad treba skupljati politicke poene onda se istice svaka sitnica o nekom napredku i investicijama bla bla bla. Nažalost za Bibinje nema povrtatka na pocetak šteta je odavno ucinjena i to vam je jedina istina. Cekajte samo da pruga proradi pa ce vam sve ovo biti puno jasnije! Za Bibinje i Dom uvik spremni!
Zelena tranzicija, novo ime za uhodanu pljačku ekipe koja zna što radi.
ništa novog pod suncem.
Da tebe ćemo slušati i nastaviti zagadjivati ovo malo pripode od koje živimo
More li mi neko objasniti što je tu problem iako se da razaznati iz napisanoga? Iskreno pitan jer nisan upoznat opce sa problematikon?
Problem je sto su vizualno solari neprimjereni na tom prostoru. Posadili su prvo rogač koji nije za naše podneblje ,dobili poticaj a jedva da se rogač vidi. Bravo za jednog od najboljih nacelnika koji ne dopušta da rade sto ih volja!
Znači klasika, od rogača ni r a krediti i poticaji se dobili i gurnuto je ispod stola što je tribalo biti gurnuto onome kon je tribalo biti gurnuto a narod nek se jebe. Tako nešto, ukratko?
A što nije bija problem prašina od kamenoloma? Toga više nema?
I kamenolom je nacelnik zatvorija, tako da nema više prašine.
Pola pljačka,pola šarcu daje…
Projekti agrosunčanih elektrana i „običnih“ sunčanih elektrana za max 5 godina se potezom pera pretvaraju u projekte izgradnje apartmana i resorta.
bitno je prvo zapasati terene.
Najbolje da spalite sve šume oko Zadra. Kiše će učiniti svoje, a šparoga će biti za bacanje. Bolje imati klizišta od šuma. Klizišta ne gore. Onog ko je potpisa dozvole za te nakarade vezati za bor i užgati ga.
Solarne ploče misto šume?
Odlična ekologija!