Nekoliko godina nakon velikog pomora plemenitih periski (Pinna nobilis) u Jadranu je preostalo svega šest dokumentiranih primjeraka, a jedna od njih živi u kontroliranim uvjetima te je postala najduže živući školjkaš u karanteni. Jedinka je bila zaražena, no danas je najvjerojatnije izliječena od parazitske infekcije. Uz nju, u karanteni Aquariuma Pula obitava još 18 juvenilnih periski koje zasad dobro napreduju, rečeno je na godišnjem nacionalnom sastanku partnera s projekta “Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru”, koji se održao u Zadru prošlog tjedna.
Koordinatori projekta su javne ustanove PP Telašćica, NP Brijuni i More i krš, koji su prezentirali aktivnosti očuvanja plemenite periske koje su do sada proveli u suradnji s ostalim partnerima na projektu. Predstavnici Aquariuma Pula i Hrvatskog veterinarskog instituta su prezentirali svoj rad vezan uz ex-situ očuvanje plemenite periske u Jadranu, dok su stručnjaci sa španjolskog Instituta za očuvanje mora i morskih znanosti (IMEDMAR-UCV) predstavili iskustva vezana uz rad na očuvanju plemenite periske u Španjolskoj.
Masovni pomor plemenite periske u Sredozemlju započeo je 2016. godine, u Jadranskom moru 2019. Smrtnost je na mnogim lokacijama i 100%, a zbog dramatičnog pada populacije periska je za samo godinu dana dobila status kritično ugrožene vrste u Hrvatskoj.
Na sastanku su predstavljeni dokazi da se u južnom dijelu Jadrana sve češće pronalazi druga vrsta periske, Pinna rudis, koja je posljednji put u Jadranu zabilježena prije više od 100 godina. U pronađenim kolektorima za periske pronađeno je mnogo vrsta od kojih su neke invazivne, ali i nova vrsta bakterije, za koju je predložen naziv Mycobacterium pinnae adriaticum.