Čekanje na vađenje krvi u Poliklinici zadarske bolnice danas su mnogi doživjeli kao traumu zbog hladnoće dok su satima čekali na dođu na red.
Među njima je bila i Zadranka koja je dobila listić s brojem 73 jutros prije 7 sati, a na red je stigla iza 10 sati. Bila je toliko smrznuta da nije mogla otvoriti kod na listiću koji bi joj pokazao koliko je onih koji su ispred nje. Ali je bez problema izbrojala pet po pet onih koji su mogli ući u čekaonicu centralnog bolničkog laboratorija, dok su ostali čekali na pet stupnjeva. Bilo je upisano 200 pacijenata, što bi po onome kada je ona došla na red, značilo da su posljednji mogli izvaditi krv tek iza podne.
I nije prvi put da dobivamo prigovore na organizaciju i sporost rada u bolničkom laboratoriju od sugrađana koji su se morali smrzavati. Laboratorij se preselio u prizemlje Poliklinike prije godinu dana u prostore koji su reprezentativni za njihov rad kao i za pacijente. Neusporedivo u odnosu na stare prostore u Bolnici.
Međutim, u korona uvjetima, čekaonica je nedostupna jer takva su epidemiološka pravila. Korona za zimu ne pita. Do danas se u čekaonicu moglo pustiti 25 pacijenata, a po novim mjerama 50, od čega pet novih ulazi unutra nakon što ih petoro izvadi krv.
Druga otežavajuća okolnost što je na razini sustava povučeno korištenje tzv. crvenih uputnica za specijalističke pretraga, a zbog čega je, kako doznajemo, upis u laboratoriju znatno usporen. To nije slabost zadarske Bolnice već sistemska greška, reklo bi se. Uz to prednost imaju hitni slučajevi i djeca.
Laboratorij dnevno upiše 1000 pacijenata, a obradi ih 1500. To je podatak protiv kojeg se, nažalost ne može, uz najbolju ekipiranost i organizaciju.
– I danas smo imali 90 hitnih pacijenata (tu spadaju i pacijenti na kemoterapiju) i 50 djece. Svi oni imaju prednost ispred redovnih pacijenata, rekli su nam u Laboratoriju.
Oni su zbog takvog stanja u više navrata apelirali na liječnike primarne zaštite da u Bolnicu na krvnu pretragu šalju samo hitne slučajeve i djecu.
Međutim, to nije pretvoreno u praksu, pogotovo kod starijih pacijenata koji se ne znaju služiti QR skenerom za aplikaciju na redomat. I tako vađenje krvi postaje najduže čekana pretraga zbog koje se neki mogu smrznuti, neki i razboljeti ili uzeti dan bolovanja jer je kašnjenje na posao bilo višesatno. A zdrav bolesnom ne vjeruje!