Zadar je jedan od hrvatskih gradova s podružnicom Sberbanke, a to znači da se i u njemu mogu vidjeti prizori koji se tiču rata u Ukrajini – redovi štediša koji podižu gotovinu u strahu da bi im štednja mogla propasti. Iz banke i Državne agencije za osiguranje štednih uloga kažu kako klijenti mogu biti mirni, jer je više od 90 posto depozita osigurano, no sama činjenica da u jednom danu građani i poduzeća mogu raspolagati najviše sa 7.280 kuna dovodi do panike.
– Sberbank Hrvatska radi na rješavanju izvanredne i nenadane situacije, s krajnjim ciljem da se zaštite svi klijenti i zaposlenici, a poslovanje Banke čim prije nastavi bez poteškoća. Sberbank ulaže sve napore kako bi se sačuvali svi depoziti, uključujući i one u vrijednosti iznad sto tisuća eura, kao i sva radna mjesta, kaže se u priopćenju banke.
Hrvatska narodna banka priopćila je da je za Sberbank d.d. proglašen dvodnevni moratorij nakon kojega će se odlučiti o sljedećem koraku, a do tada će hrvatski građani i poduzeća moći raspolagati s iznosom do 7.280 kuna dnevno.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače 2022., Europska unija i Sjedinjene Države donijele su paket sankcija koje su imale brz i značajan utjecaj i na poslovanje Sberbank d.d. Zbog naglog narušavanja likvidnosti, Europska središnja banka (ESB) koja izravno nadzire ovu banku, u ponedjeljak 28. veljače objavila je da Sberbank d.d. propada ili će vjerojatno propasti. U skladu sa Zakonom o sustavu osiguranja depozita sredstva deponenata na računima kreditne institucije (uključujući tekući račun, oročeni depozit i štedni depozit) osigurana su za isplatu do sto tisuća eura, a iznimno i depoziti koji zadovoljavaju propisane kriterije za privremeni visoki saldo zaštićeni su u iznosu do 130 tisuća eura.