“Nitko nas nije pitao za dozvolu, a niti mi išta znamo o tom programu koji se naziva Orgulje svete Stošije”, rekao nam je župnik Katedrale, don Josip Radojica Pinčić.
Iako se preko župnog ureda zahtjev za izvođenjem koncerta u zadarskoj prvostolnici prosljeđuje Nadbiskupiji, župnik sv. Stošije smatra da nije primjereno uzimati naziv, a da prije toga nikoga ništa ne pitaš. Tko su ti, pitao nas je, nakon što smo ga u pisanoj formi pitali za uvjete održavanja koncerata u prostoru te crkve.
Radi se o Oratorijskom društvu crkve sv. Marka iz Zagreba, koji je za program pod nazivom Orgulje sv. Stošije javnom pozivu gradske uprave dobio 45 tisuća kuna. Pročelnica za kulturu Dina Bušić demantirala je naš navod o tome da je to novi orguljaški festival, već je napisala da se radi o nizu od nekoliko koncerata koji su osmišljeni za izvedbu tijekom godine. Tim više je izražena ljutnja don Radojice da su ti iz Zagreba “radili račun bez krčmara”.
Onaj tko želi svirati na katedralnim orguljama, mora financirati štimanje orgulja, koje se prema riječima don Radojice, lani nisu uštimavale. To je trošak od tri do četiri tisuće eura, koliko košta štimanje od strane izrađivača iz Njemačke.
– Mi kao župni ured više nećemo to plaćati ni za koga, dodaje župnik župe sv. Stošije.
Taj trošak je predvidjela nositeljica organizacije Zadar Organ Festivala, orguljašica Tea Kulaš, koja je zato tražila daleko veći iznos od Grada Zadra, negoli organizatori Orgulja sv. Stošije. Međutim, Umjetnička organizacija Zara za treće izdanje ZOF-a od Grada nije dobila ni kune. Jučerašnjom objavom Ministarstva kulture, za zadarski festival orgulja odobreno je 15 tisuća kuna.
Oratorijsko društvo nije ni apliciralo program Orgulje sv. Stošije za pomoć Ministarstva kulture.
– Ni nama Grad Zadar nije nikada platio nikakve troškove oko organizacije koncerata, kazao je župnik zadarske katedrale pod čijim se okriljem nalazi i crkva sv. Krševana. U njoj će i dalje odvijati koncerti klasične glazbe, iako prema tvrdnji don Radojica, ona još nije dovršena da bi bila otvorena za tu namjenu.
Ono što najviše ljuti župnika Katedrale je tvrdnja u javnosti kako je orgulje kupila zadarska zajednica. Istina, da smo i mi u tome sudjelovali znajući za suradnju zadarskih gospodarstvenika i tadašnjeg nadbiskupa Prenđe u nabavci novih orgulja čija je vrijednost bila 6.6 milijuna kuna, a dodatni troškovi su bili oko dva milijuna kuna.
Tada, a bilo je to 2009. godine, nismo uspjeli doznati koliko su oni novaca skupili, ali nam je sadašnji predsjednik Županijske gospodarske komore Denis Ikić pronašao dokumente i fotografije te podatak da su uplatili skoro dva milijuna kuna.
Pokojni nadbiskup Ivan Prenđa tražio je od donatora da dođu na kolaudaciju novih orgulja u Katedralu i da sjednu u prve redove. Orgulje su kupljene i uz pomoć novca kojeg je skupila Katolička misija u Njemačkoj gdje su i izrađene u radionici Eisenbarth koja ih i štima. U toj velikoj investiciji sudjelovala je i župa sv. Stošije, ističe don Radojica koji je također “zaronio” u tu dokumentaciju. I to novcima koje dobivaju od ulaznica za zvonik crkve sv. Stošije.
Nema sumnje da je Zadarska nadbiskupija vlasnik katedralnih orgulja. Iz vremena njihove ugradnje, promovirano je kako su orgulje iz sv. Stošije, ne samo skupe i cijenjene izrade, već su treće po veličini a prve po kvaliteti u Hrvatskoj. No, orgulje su kao i svaki takav instrument kvalitetne koliko se održavaju i koriste, odnosno sviraju, na što su nedavno ukazali i domaći stručnjaci koji su dali potporu Teii Kulaš.
Zato je dobrodošao orguljaški festival – Zadar organ, bez obzira kakav će ishod biti s ambicijom organizatora iz Zagreba da na njima sviraju glazbenici koje bi oni ugostili.