– Oko 8 ujutro Hitna je reanimirala čovjeka, a kad sam se vraćala doma, četiri sati kasnije, čovjek je mrtav ležao na plaži prekriven plahtom, policije je bilo svuda, dojavila nam čitateljica o slučaju smrti na zadarskoj plaži koja se dogodila 27. kolovoza na plaži na Boriku.
Ljeti su ovakve situacije, nažalost, česte. Prema informaciji zamjenice glasnogovornice zadarske policije Sonje Šimurine, od 1. siječnja do 1. rujna ove godine na zadarskom području bilo je ukupno 15 dojava u utapanju, dok je prošle godine godine u ovo doba bilo 17. Posljednji je ovogodišnji slučaj bio upravo ovaj.
Ravnatelj Opće bolnice Zadar Željko Čulina na upit o provođenju obdukcija, konkretno u slučajevima utapanja, odgovorio je kako se one uz pridržavanje epidemioloških standarda provode po ustaljenoj proceduri i sukladno zakonskim propisima.
Isto tako, na upit o broju mrtvozornika i konkretnom slučaju dobili smo povratne informacije iz Županije:
“Za područje Zadarske županije mrtvozorničku službu obavlja 26 mrtvozornika. Pregled osobe umrle izvan zdravstvene ustanove mrtvozornik obavlja u pravilu na mjestu smrti, najkasnije u roku od 12 sati nakon primitka obavijesti o činjenici smrti, kako je i definirano Pravilnikom o načinu pregleda umrlih te utvrđivanju vremena i uzroka smrti.
U konkretnom slučaju smrti koja je nastupila 27. 08. na Boriku, mrtvozornik je dobio službenu obavijest o činjenici smrti u 10,00 sati te u 11,25 minuta završio očevid.
Prije dolaska mrtvozornika na teren je izašla i hitna medicinska služba”, navodi se u službenom očitovanju županijskih službi (na koji smo čekali jer je e-mail završio u spamu).
Ovaj slučaj nije usamljen, jer imamo svjedočanstva o sličnim situacijama, osobito na otoku Pašmanu.