Zaštita, obnova i održivo korištenje crkve sv. Stošije na Puntamici bili su u fokusu zadarskog sudjelovanja u projektu RUINS, kojega su na ovom području u okviru fonda Interreg Central Europe proveli Grad Zadar i agencija Zadra Nova. Cilj projekta, rekao je u pozdravnoj riječi putem videolinka prof. Boguslaw Szmygin iz Lublina, bio je prikupiti različita iskustva u obnovi i zaštiti ruševina, čuvanju njihovih povijesnih vrijednosti te korištenja u modernim okolnostima.
Sv. Stošija, istaknuo je dr. sc. Antun Nekić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru, crkva je nepotpune biografije, ne samo zbog ruševnog stanja, već i našeg znanja o njoj.
– O nekim ruševinama mogu se napisati svesci knjiga, ali o ovoj se može pronaći malo izvornog materijala. Sagrađena je u kasnoj antici ili ranom srednjem vijeku, koji se naziva i mračnim dobom, upravo jer znamo malo o tom periodu. Arheološka istraživanja iz druge polovice prošlog stoljeća nisu nam ponudila konačnu sliku, pogotovo u povijesnom dijelu, pa smo kroz panel rasprave, uz sudjelovanje stručnjaka iz različitih struja, došli do vrijednih informacija o crkvi, njezinoj povijesti i značaju za grad, rekao je Nekić.
Drugi važan aspekt koji se iskristalizirao je uloga koju crkva ima za lokalnu zajednicu. Društvo prijatelja Puntamike i predsjednica Bruna Supičić cijelo su vrijeme bili involvirani u projekt, budući da su oni bili ti koji su se dugo vremena jedini brinuli o crkvi.
– Ako crkvu konzervirate i ostavite u približnoj formi, može služiti samo lokalnoj zajednici i teško će privući turiste, ali ako bi se napravilo vizualno efektnije rješenje, otvarate i drugu mogućnost. Potrebno je ostvariti balans, a kroz dijalog između konzervatora i arheologa uspjeli smo stvoriti temelj kojim se može pristupiti daljnjem uređenju crkvice, rekao je Nekić.
Posljednjih godina organizacijski, a dobrim dijelom i financijski, teret brige o crkvi na sebe je preuzeo Grad Zadar, o čemu je govorila pročelnica gradskog UO za kulturu i šport Dina Bušić. Sredstvima Ministarstva kulture i Grada Zadra u prvoj fazi zaštićen je pod od opeke, napravljena potporna konstrukcija i oplata za svod te rekonstruiran svod u punom profilu. Time je crkvica zaštićena od najgrubljih vanjskih utjecaja. Ministarstvo je odobrilo sredstva i za drugu fazu, u kojoj slijede zidarski, bravarski i restauratorski radovi, uređenje okoliša, restauracija poda, izrada vrata, klupa, stupića, stubišta… Zbog situacije s COVID-om to se nije provelo u ovoj godini, pa će se napraviti dogodine.
– Prvi put sam u crkvi bila kada je Valter Dešpalj u njoj priredio koncert u okviru festivala Strings only. Bilo je u njoj i drugih događanja poput vjenčanja, što pokazuje da je ona prepoznata kao važna u lokalnoj zajednici, zbog čega ćemo se njome baviti i u sljedećim godinama, najavila je Bušić.