U Arheološkom muzeju Zadar, a povodom njegovoga Dana koji se obilježava sutra, 30. studenoga danas je pet mladih kustosa pripravnika održalo predavanje pod nazivom “Gdje smo bili, što smo radili?”. Kroz kratka su izlaganja. na primjerima svojih zaduženja koja su imali tijekom pripravničkog staža pokazali što sve rade kustosi i arheolozi kopnenog i podvodnog odjela te što radi muzejski dokumentarist i u kolikoj mjeri je njegov rad povezan s radom kustosa.
Predavanje je najavio ravnatelj Arheološkog muzeja dr.sc. Jakov Vučić
Petra Govorčin, koja je radila kao kustos pripravnik na Odjelu za kopnenu arheologiju, govorila je o njezinom iskustvu rada na različitim lokalitetima u Zadru gdje je bila potreban arheološki nadzor, a to su u posljednje vrijeme bila nalazišta na Relji: prvo u temeljima budućeg Centra za mlade, a drugo u Ulici Franje Tuđmana na kojoj se trenutno izvode radovi.
Lovre Lučić radio je u Odjelu “Muzej ninskih starina” koji obuhvaća povijesna razdoblja od starijeg kamenog doba pa do mletačkog rušenja Nina 1646. godine, a od 2018. godine pohađa i poslijediplomski doktorski studij, smjer srednjovjekovna arheologija. U svojem je predavanju govorio o terenskom radu na kasnosrednjovjekovnoj utvrdi Osridak (Vransko jezero) te arheološkom rekognosticiranju na području sela Pridraga. U srednjem je vijeku ovo područje bilo poznato pod imenom Dolac, a istraživanjem se nastojalo utvrditi ostatke srednjovjekovnih selišta Lupoglavac, Šprljevci i Pečarevac. Ines Šelendić s Odjela za podvodnu arheologiju predstavila je svoj rad na Kremenjači (Zaton kod Nina) i južnim Grebenima (Silba) te sve potrebne alate kod istraživanja u podvodnom okruženju.
Iva Škoro, također s Odjela za kopnenu arheologiju govorila je o Zbirci apulske uvozne keramike prapovijesnog Odjela te o radu na invertarizaciji muzejskih predmeta. Konačno, dokumentaristica Kristina Šimleša radila je na skeniranju, bazi podataka, inventarizaciji fotografija, negativa i dijapozitiva. Kao primjer za obradu podataka i stvaranje muzejske dokumentacije dala je rad na gradini Kneževići (Malo Libinje), istaknuvši kako joj je rad na tome bio ujedno i najveći izazov u godinu dana stažiranja kojeg je uspješno privela kraju.
Sutra će u 10:30 sati kroz radionicu “Pronađi dio, otkrij cjelinu” Zvonko Govorčin, muzejski crtač i preparator otkriti koje sve podatke jedan mali ulomak posude može nositi te kako se na osnovi njega u crtežu može rekonstruirati cijela posuda. Radionica je prilagođena i za najmanje uzraste. U 17 sati će kroz stalni postav Arheološkoga muzeja Zadar, od prapovijesti do srednjega vijeka i ove godine stručno provesti Radomir (Miro) Jurić. Ulaz u Arheološki muzej, Muzej ninskih starina i crkvu sv. Donata bit će slobodan.