Peticija roditelja urodila je plodom – gradonačelnik Branko Dukić na današnjem je Kolegiju gradonačelnika najavio ponovnu uspostavu Kabineta za ranu intervenciju koji je ovo ljeto ugašen nakon pet godina uspješnog rada.
– Svjesni smo se da se zahtjevni poslovi rane intervencije ne mogu svesti samo na roditelje. Unatoč tome rana intervencija još uvijek nije zaživjela u sustavu na nacionalnoj razini. Sve je svedeno na zajedničke napore roditelja, struke i lokalne samouprave. Takav je slučaj i ovaj naš. No za razliku od brojnih drugih gradova, koji nikad nisu imali ovakve kabinete jer su čekali uključivanje na nacionalnoj razini, Zadar je to imao. Da, Grad je zainteresiran i preuzet će svoj dio odgovornosti i sve potrebne mjere da se usluge rane intervencije nastave pružati bez naknade za zadarske obitelji. No moram naglasiti da Grad nije taj koji je zatvorio Kabinet i nije odgovoran što rana intervencija nije zaživjela u sustavu, istaknuo je gradonačelnik Dukić dodajući kako su proteklih tjedan dana u suradnji s više institucija izrađivali više prijedloga kojima bi se ove usluge nastavile pružati do konačnog otvaranja Centra Mocire.
Tako su jučer predstavnici Grada i Županije održali sastanak s državnom tajnicom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Zadrankom Majom Pletikosom. Zaključke sa sastanka iznio je resorni gradski pročelnik Mario Pešut.
– Nažalost došlo je do ovoga do čega je došlo, ali idemo dalje. Izdvajanja Grada i Županije su bila preko 500 tisuća kuna i stalno smo suradnicima iz Kabineta naglašavali da novci nisu problem i da napišu listu želju, ali oni su to napisali na ultimativni način koji nije bio primjeren u ovom trenutku. Kod nas nije nedostajalo dobre volje da riješimo sve ono što je opravdano. No Kabinet je ugašen uslijed čega je došlo do opravdane reakcije i te famozne peticije na Facebooku. Iako to nije naša odgovornost, Grad i Županija su to preuzeli na sebe kako bi taj problem riješili što prije, istaknuo je Pešut.
Sljedeći koraci su – žurno rapisivanje natječaja za prijem novih djelatnika, koji se očekuje za tjedan dana, zahtjev Ministarstvu državne imovine za davanje na privremeno korištenje trenutno praznog prostora na Ravnicama te izmjena programa socijalne skrbi.
– Veiki uteg i Caritasu i Kabinetu je bilo pitanje prostora i neadekvatnih uvjeta rada. Prostor bivšeg centra za ovisnike na Ravnicama je trenutno prazan, a solidan je za ove potrebe. Kako bi sanirali trenutnu štetu i opravdani revolt roditelja, mi smo pripremili izmjenu programa za socijalnu skrb za Gradsko vijeće, koje će se održati sljedeći tjedan, na način da ćemo svim roditeljima koji trenutno moraju ići kod privatnika, refundirati te troškove do onog trenutka kada naš Kabinet proradi, što će, nadamo se, biti vrlo skoro. Roditelji će biti obeštećeni. Malo se u javnosti pretjeruje s tim ciframa, nisu to toliki troškovi niti su privatnici lihvari, to su ozbiljni stručnjaci. No subvencionirat ćemo u potpunosti ili djelomično te troškove s kojima su suočeni roditelji, poručio je Pešut dodajući kako će se ići i u stvaranje dodatnog stručnog tima u Dječjem vrtiću Latica.
U gradskoj upravi za program rane intervencije očekuju i EU sredstva.
– Već neko vrijeme u evaluaciji je projekt koji ima za cilj dodatno ojačati kapacitete Kabineta, oformiti još jedan mobilni tim, dobaviti svu potrebnu opremu za rad te provesti edukacije stručnjaka, roditelja i odgojitelja. Iz Ministarstva imamo informacije da je projekt dosta dobro rangiran i vjerujemo da bi mogao proći, istaknuo je pročelnik Upravnog odjela za EU fondove Šime Erlić. Prema riječima pročelnika Pešuta, ova je priča time zaokružena na kvalitetan način.