onica, natjecanja, književnih susreta, a središnja tema je “broj”. Gradska knjižnica obilježava 20 godina rada u novom prostoru te 70 godina samostalnog rada.
Za Zadar čita pripremljeno je 119 programa u vrtićima, školama, muzejima i knjižnicama, do kraja tjedna. No koliko Zadar uistinu čita i može li knjiga nadživjeti portale i tablete odnosno izazove suvremene tehnologije?
Ravnateljica Gradska knjižnice Doroteja Kamber Kontić ponudila je očekivan odgovor: Mislim da će knjiga živjeti, jer uzmete je u ruku i možete je čitati na bilo kojem mjestu što s uređajima i nije slučaj. Ono šuškanje i miris papira je doživljaj koji vam ekran ne može pružiti.
Središnja tema je broj jer brojna književna djela u svom naslovu sadrže broj. Kroz tu temu se može puno toga reći, od Tri prašćića do Sto godina samoće, ne samo u književnim djelima nego i u drugim životnim područjima, istaknula je ravnateljica Gradske knjižnice Zadar.
Knjižničar Mladen Masar kaže da je knjiga naučila koegzistirati kroz povijest s tehničkim dostignućima pa će preživjeti. – Sigurno hoće. Kad ih se stavi na duge staze onda se papir pokazao puno žilavijim nego elektroni. Znate ono – crkne disk. Ako ćemo zaozbiljno knjiga će se održati jer, evo izdavačka industrija nikad nije bolje stajala, otkrio je Masar.
Program manifestacije Zadar čita: