Javno savjetovanje o Konačnom nacrtu Strategije razvoja urbanog područja Zadar za razdoblje 2021. – 2027. godine završeno je, a danas je na stranicama Grada objavljeno izvješće o provedenom savjetovanju sa „zainteresiranom javnošću”. No ispada da javnost ipak nije zainteresirana s obzirom da u Gradu nisu zaprimili nijednu primjedbu ili očitovanje na Strategiju koja je temelj kapitalnih projekata u Zadru kao što je gradnja olimpijskog bazena, uređenje šume Musapstan, zapuštenog autobusnog kolodvora i nastavak rekonstrukcije Tuđmanove. Oni će se financirati putem ITU mehanizma, jednog od poznatijih modela dodjele EU bespovratnih sredstava.
Da je primjedbi bilo, pitanje je kako bi bile uvažene jer su ITU projekti već izabrani i prije nego što je Nacrt Stategije došao na savjetovanje. Izrada Stategije zamišljena je kao demokratski mehanizam u kojem će sudjelovati sve članice urbanog područja, a na kraju i šira javnost sa svojim primjedbama. Međutim, pokazalo se da je izrada Stategije i prateći proces savjetovanja još jedna EU birokratska forma koju je trebalo zadovoljiti, a koja u konačnici samo usporava ionako bolno spor proces.
Nije Zadar iznimka u smislu kašnjenja, s time su se susreli i drugi gradovi jer se radi o problemu na nacionalnoj razini. Ministarstvo je tek u prosincu prošle godine objavilo poziv za urbana područja za provedbu ITU mehanizma u financijskom razdoblju 2021. – 2027., a u listopadu je objavljena informacija da je Hrvatska, uz Sloveniju, jedina članica Europske unije koja još nije raspisala nijedan natječaj za novo programsko razdoblje.
Kašnjenje ovih natječaja, a time i investicija, problematično je prije svega zbog relativno kratkih rokova u kojima novac mora biti potrošen – financiranje je planirano do kraja 2029. godine, a projekti su tek odabrani. Tako je u prošlom razdoblju za zadarsko urbano područje iskorišteno 22 od raspoloživih 30 milijuna.