Županijska vijećnica Akcije mladih Petra Žitko, koja je na Županijskog skupštini problematizirala najam i prodaju vila izgrađenih u Općini Sukošan, na zemljištu koje je Općina po subvencioniranim cijenama prodala mještanima za izgradnju obiteljskih kuća, izvijestila je kako je na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća Općine Sukošan odbijen amandman njihovog vijećnika Marina Brkića, koji je tražio da se u ugovor stavi kako se na njemu mogu graditi isključivo obiteljske kuće, kako vlasnici moraju u njima prijaviti prebivalište, te bi u njima trebali biti prijavljeni sve do 2033. godine, kada ističe zabrana otuđenja.
Većina u vijeću odbila je amandman te prihvatila Odluka o odobrenju zaključenja aneksa kupoprodajnim ugovorima za mlade obitelji, kojim se produljuju rokovi iz kupoprodajnih ugovora koji ističu 2024. godine. Vlasnici zemljišta tako su dobili rok do 31. prosinca 2026. godine za ishođenje dozvole za gradnju te početak izgradnje stambenog objekta, a do 31. 12. 2033. godine zabrana otuđenja kupljene nekretnine
– S obzirom na to da smo svjedoci kako su neki kupci na kupljenim terenima na Natječaju za prodaju građevinskog zemljišta po povoljnijim uvjetima radi stambenog zbrinjavanja mladih izgradili vile za odmor a ne obiteljske kuće, ovim amandmanom tj. dodavanjem ovih članaka u Aneks kupoprodajnim ugovorima za mlade obitelji ispunit će se svrha natječaja. Produljenje agonije na još 3 godine izglasali su vijećnici HDZ-a dok su druge oporbene stranke bile protiv i suzdržane.
Bitno je naglasiti kako su navedeni članci amandmana napisani prema sadržaju kupoprodajnih ugovora jedne istarske općine koja je kupcima građevinskih terena za mlade 2023. godine između ostalog ograničila upravo iznajmljivanje budućih nekretnina kupljenih pod pomognutim uvjetima. S pravne strane amandman je zakonit.
Ja ne znam zašto se natječaj zvao: Natječaj za prodaju građevinskog zemljišta „pod povoljnijim uvjetima radi rješavanja stambenog pitanja mladih”. Cilj ovog natječaja je trebao biti poticanje povratka, ostanka i zadržavanja mladih na području općine Sukošan, što bi na kraju pridonijeti demografskom razvoju općine. Ovaj natječaj je trebao biti vjetar u leđa svim mladima do 40 godina koji nisu sa svojim primanjima bili konkurentni da si priušte “obično” prijeko potrebno zemljište za izgradnju vlastitog doma.
Činjenica je da su vijećnici Akcije mladih pokrenuli cijelu priču i upozoravali na apsurdnosti samog natječaja kao i to da danas izgrađene nekretnine ne služe za život nego za iznajmljivanje. A odgovor na pitanje što bi se dogodilo s terenima da nismo reagirali jako dobro znamo. Neki vlasnici kupljenih terena za stambeno zbrinjavanja žive u Njemačkoj, Australiji itd. pa ne znam kako se tim ljudima pomoglo osim tako da im se omogućilo da nakon isteka 10 godine zabrane otuđenja predmeta građevinska zemljišta prodaju po danas tržišnoj cijeni koja je 15x veća.
Svoja nova saznanja koja su između ostalih brisane zabilježbe prije isteka roka zabrane otuđenja kao i to da se općina Sukošan pri zabilježbama zabrane otuđenja poziva na Zakon o otocima prijavila sam nadležnim institucijama pa da vidimo ” čija majka crnu vunu prede”, poručuje Žitko.