“U Zadru sam podstanar već 15 godina. Trenutno smo u stanu koji se prodao pa sada tražimo drugi. Kada sam na stranicama za iznajmljivanje vidjela koliko je najam, nisam mogla vjerovati. Na osnovu čega se toliko povisila cijena, a plaće ostale iste? Kako da obitelj sa jednim djetetom preživi mjesec ako je najam 2.500 (najmanje), 3.000 pa ide se i do 5.000 kuna?? Moja cijela plaća ide za najam i to bez režija. Inače smo obitelj s jednim djetetom. Moj suprug je vozač u pekarni, ja sam trgovac. Ne znam kako žive oni koji imaju više djece? Svjesna sam da ima težih slučajeva, suosjećam s njima. Brine me jedno to što o tome nitko ne govori”. Sa ovom porukom u redakciju nam se javila čitateljica koja je, isfrustrirana trenutnim stanjem na tržištu iznajmljivanja stanova u Zadru, odlučila podijeliti svoje nedavno iskustvo traženja stana.
Nakon nekog vremena, govori, potraga za stanom nije urodila plodom: “Za ovo vrijeme što je prošlo, nismo našli stan koji je u našim mogućnostima. Ne treba puno matematike, kad sve zbrojiš, oduzmeš se”, napisala je.
I zaista, muke po podstanarima u Zadru traju sada već neko vrijeme. Gotovo su svi stanovi u širem centru grada apartmanizirani, pa osim visokih cijena, najmoprimce muče i brojni drugi problemi. Najveći problem poslije napuhanih cijena u Zadru je i dostupnost stana kroz najviše osam do devet mjeseci u godini iz razloga što se puno stanodavaca odlučilo na iznajmljivanje turistima tokom barem tri mjeseca u godini. Sudeći prema popularnoj web tražilici za traženje stanova, do 1900 kuna (250 eura) mogu se naći samo garsonijere ili manji stanovi namijenjeni studentima, od kojih većina opet nije dostupna u ljetnim mjesecima. Ta je varijanta, unatoč jeftinijoj cijeni, vrlo nepovoljna za obitelji zbog nedostatka prostora. Za najam srednjeg ili većeg stana koji ima bar 45-50 kvadrata, zadarski podstanari moraju posegnuti dublje u džep, pri čemu kod većine stanova govorimo o najmanjoj cijeni od 2500 do 3000 kuna. Ipak, treba napomenuti da su se i vlasnici takvih stanova odlučili na iznajmljivanje turistima, pa u oglasima piše napomena “dostupan do ljeta”, a obično se radio o datumu 1. srpnja ove godine.
Na problem smještaja u Zadru još 2017. godine doskočili su i studenti, nakon oglasa za stan od 25 kvadrata na zadarskoj Voštarnici koji se iznajmljivao za visokih 400 eura, koji je ujedno bio i “kap koja je prelila čašu”. Sa svoje najveće Facebook grupe “Sveučilište u Zadru” počeli su brisati oglase za najam stana koji traže preko 1200 kuna po osobi, pologe ili su im stambene jedinice nedovoljno opremljene. U isto vrijeme sastavili su “bijelu” i “crnu” listu zadarskih iznajmljivača, na što su se odlučili nakon velike ankete u kojoj je sudjelovalo 690 studenata, a koja je pokazala poražavajuće rezultate.