ZADAR – Zbog čega Grad Zadar ostaje bez poslovnih prostora koje je godinama iznajmljivao zakupcima, a na koje se u posljednje vrijeme kao vlasnik upisuje Država? To smo pitanje postavili nadležnima u gradskoj upravi, a povod je bio tužba kojom Država traži od Grada naknadu od preko pola milijuna kuna.
Nakon dva pokušaja dobili smo nepotpisan birokratsko-pravnički odgovor iz Odjela za gospodarenje gradskom imovinom kojeg vodi pročelnik Tomislav Korona. Dajemo sebi pravo laičke slobode da to prevedemo nemarom gradskih službi koje na vrijeme nisu upisale Grad Zadar kao vlasnika već ih je Država preduhitrila. I sada Država iznajmljuje “svoje” poslovne prostore u Zadru, što je veliki izvor financiranja za Gradski proračun. I još bi im Grad treba vraćati, za sada pola milijuna kuna naknade, a nije isključeno da će biti još tužbi.
Iz odgovora proizlazi i da će Grad Zadar za neke nekretnine uzvratiti pravnom bitkom. Iz dosadašnje prakse znamo kako su završavali sudski sporovi Grada za poslovne prostore. A isto tako se sjećamo davnog upozorenja gradskim vlastima tadašnjeg HNS-ovog vijećnika Ive Gregova na tu pojavu.
Evo odgovora iz gradske uprave iz kojeg smo izbrisali navode objava u Narodnim novinama da koliko, toliko bude čitko:
Stupanjem na snagu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima na svim nekretninama gdje je bilo upisano „društveno vlasništvo” predmnjeva je da je vlasnik Republika Hrvatska. Temeljem predmnjeve iz čl. 362. stavak 3. Republika se upisala kao vlasnik na svim takvim nekretninama. Tko tvrdi drugačije treba to i dokazivati.
Prema Zakonu o uknjižbi nekretnina u društvenom vlasništvuza sve nekretnine u „društvenom vlasništvu” za koje se ne može ustanoviti tko je nosilac prava korištenja, uknjižit će se kao nosilac prava korištenja općina na čijoj se teritoriji nalazi ta nekretnina.
To što se Republika upisala temeljem predmnjeve, ne znači da će tako i ostati. Grad Zadar za svaku česticu zemlje pojedinačno, gdje ocijeni da postoji pravni temelj za upis prava vlasništva u korist Grada, pokreće sudske postupke u kojima pokušava dokazati vlasništvo zemljišta, odnosno poslovnog prostora.
Prema odredbi čl. 41. Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora) gradovi mogu davati u zakup poslovne prostore koji su bili u društvenom vlasništvu s pravom korištenja gradova za koje se vode postupci na temelju Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, do pravomoćnog okončanja tih postupaka.
Slijedom gore iznijetog, Grad Zadar je valjano raspolagao i davao u zakup poslovne prostore gdje je egzistirao upis „društveno vlasništvo”.
Prije toga smo dobili ovaj odgovor:
Odsjek za stambene i poslovne prostore Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom Grada Zadra u novije vrijeme nije zaprimio nikakvu tužbu Republike Hrvatske.
Nakon što smo pročelnika Koronu posjetili na tužbu Županijskog državnog odvjetništva od prije 20-tak dana, slijedi ovakva povratna informacija:
U odnosu na Vaš upit o tužbi RH protiv Grada Zadra radi isplate stečenog bez osnove, navodimo kako Upravni odjel za gospodarenje gradskom imovinom nije zaprimio predmetnu tužbu, ali se napominje i da u takvoj vrsti parnica Grad zastupa Upravni odjel za financije.