U subotu 12. svibnja u Novalji će se održati najmističniji simpozij – “Paški trokut”. Riječ je o fenomenu otkrivenom u svibnju 1999. godine na predjelu Tusto čelo, južno od uzvisine Komorovac, a malo ispod nalazi se Caska, nekadašnje civilizacijsko središte.
Jednakokračni trokut površine od oko 500 metara kvadratnih koji se po boji i obliku vidno razlikuje od okoline te je jasno vidljiv iz zraka, nalazi se na prilično nepristupačnom terenu, van cestovnih pravaca i uobičajenih putova, a sadrži otiske dubine 30 do 50 cm u kamenitom tlu. Kamenje unutar trokuta okruglo je i valjkasto što jasno ukazuje na njegovu obradu. Zanimljiva je i činjenica kako unutar trokuta nema tragova života, ne raste niti jedna biljka, a daljnja istraživanja pokazala su da kamenje unutar trokuta nakon izlaganja ultraljubičastom svjetlu isijava crvenu boju što znači da je termički obrađeno i to vjerojatno prije 12000 godina.
Neobjašnjiv fenomen Paškog trokuta zaintrigirao je mnoge znanstvenike, geologe, kao i ufologe te postoji nekoliko teorija o njegovom nastanku, međutim niti jedna od njih nije dokazana. Od samog početka njegovog otkrića postavlja se pitanje što bi Paški trokut zapravo mogao biti. A mogao bi biti slučajna igra prirode, plod određenog geološkog razdoblja, možda djelo ljudskih ruku ili kultno mjesto okupljanja ljudi iz kamenog doba, ali i trag letjelice koja se ondje spustila ili je nad tim područjem letjela.
Paški trokut mogao bi biti sve to ili nešto drugo, ali je upravo takav, kao neosporna činjenica u prostoru i kao bitan dio otočkog krajobraza, zbog svih tih pitanja i mogućih teza dodatno zanimljiv. Paški trokut spada u nedefinirane tragove u prostoru, tragove koji potiču na razmišljanje, traže odgovore, nude mogućnost preispitivanja što se to na tom mjestu desilo u prošlosti i na koji način bi to mogli istražiti, dešifrirati i podastrijeti javnosti. Simpozij o Paškom trokutu traži odgovore na to što je to moglo biti na tom lokalitetu i što se je moglo desiti u nekom daleko dalekom trenutku, čiji smisao i poruku iz davnina tražimo u današnjem vremenu.