Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije proveo je edukaciju među najmlađim pružateljima prve pomoći, ustupivši predavača kao i svu opremu potrebitu za radionicu Univerzalnoj sportskoj školi Start.
27. studenog 2017. među starijim polaznicima Univerzalne sportske škole Start u sportskoj dvorani Gimnazije Ivana Pavla II provedena je interaktivna radionica pod nazivom “I ti možeš nekome spasiti život – Nauči pružiti prvu pomoć osobi koja je izgubila svijest!”.
Predavanje je održala i radionicu vodila Nataša Mijolović, liječnica Zavoda i licencirana predavačica Prve pomoći uz asistenciju trenera Jure Vulete i Ivana Mijolovića.
23 djece je usvojilo vještine pružanja prve pomoći unesrećenima prilikom gubitka svijesti. S obzirom na to da je ovo jedna od rijetkih radionica takvog sadržaja provedena među populacijom te dobi, treneri i predavačica ostali su ugodno iznenađeni pozornosti, suradljivosti i razumijevanjem te konačno i iskazanim usvojenim vještinama djece po završetku radionice.
Prva pomoć je skup postupaka koje provodi laik pomažući unesrećenom do dolaska stručne pomoći. Postoje određena stanja koja zahtijevaju neodgodivo pružanje pomoći. Dakle, u tim stanjima nije dovoljno pozvati hitnu pomoć i čekati, već su postupci koje provodi osoba koja se zatekla uz unesrećenog od presudne važnosti za preživljavanje kao i za kvalitetu života nakon oporavka.
Iako je pružanje prve pomoći moralna i zakonska dužnost svakog građanina, nerijetko se djelatnici hitne medicinske pomoći susreću sa sasvim suprotnim stanjem na terenu. Nataša Mijolović, liječnica u timu hitne medicinske pomoći izražava svoju rastuženost čestim nedostatkom vrlo važne karike u lancu pružanja pomoći, a to je prva pomoć. Prva pomoć je važna, osobito kada je riječ o gubitku svijesti. Jednostavnim postupcima laik može utjecati na preživljavanje i čak i oživjeti unesrećenog. Često su daljnji postupci pružanja pomoći čak i uz vrhunsku opremu uzaludni ukoliko nije započeta pravilna i pravodobna kardiopulmonalna reanimacija od strane onoga tko je svjedočio kolapsu. Nesigurnost, strah, nedostatak znanja, samopouzdanja, inicijative, čak i nespremnost i nezaintetesiranost na suradnju sa dispečerima koji su osposobljeni telefonski pružati kvalitetne upute o provođenju postupaka oživljavanja samo su neki od razloga zbog kojih mnogi pozivi nisu imali šanse završiti kao cjelokupno dobro odrađen slučaj. S druge strane, svjedoci smo i izvrsno provedenoh postupaka gdje dolaskom na mjesto nesreće stupamo na već dobro pripremljen teren, nadovezujemo se na kvalitetno započeto pružanje pomoći i mnoge priče imaju i sretan tijek i dobar konačan ishod navodi liječnica.
Ravnatelj Zavoda Predrag Orlović je s velikim odobravanjem pozdravio ovu inicijativu prepoznavši i istaknuvši važnost edukacije najmlađih jer kako i sam kaže “Na mladima svijet ostaje!” a kako najmlađi najbolje usvajaju nova znanja, ovo je izvrstan način za unaprijeđenje cjelokupne mreže pružanja pomoći, počevši sa mladima iz našeg grada.
Trener Jure Vuleta ističe zadovoljstvo obnovljenim i usvojenim znanjima i vještinama. Kao trener neprestano se osjeća odgovornim za svu djecu koja su mu povjerena i svjestan je da prilikom pojačanih tjelesnih napora za vrijeme sportskih aktivnosti raste i rizik od neželjenih događaja kod onih sa neprepoznatim podlogama za iste. Nakon ove radionice i sam se osjeća sigurnije u svoje kompetencije te toplo preporuča svim trenerima da povremeno obnove svoje znanje o pružanju prve pomoći. U nadi da se nikada neće morati tim znanjem koristiti, za onaj jedan na milijon slučaj svakom je treneru preporučeno biti spreman, zaključuje trener Ivan Mijolović, idejni inicijator cijele radionice.
Na poslijetku, zadovoljstvo, entuzijazam i veselje polaznika radionice govori sam za sebe. Koliko će toga ponijeti u život i u pravom trenutku upotrijebiti, pokazat će vrijeme. U svakom slučaju želimo im hrabrost, znanje i odvažnost. Iako mali, na kraju su jednodušno zaključili da i oni nekom mogu spasiti život!