Dva mjeseca od brutalnog ubojstva studentice Mihaele Berak, izlaskom na ulice i simboličnim javnim akcijama ženske organizacije i inicijative zahtijevaju pravdu za Mihaelu Berak i njenu obitelj i sankcije za sve odgovorne za propuste u ovom slučaju.
Ženske organizacije i inicijative podržavaju inicijativu “Kava za ženska prava”. Pozivamo žene da se 20. studenoga pridruže akciji „Sigurnost i povjerenje za žene” u jednom od 16 gradova i mjesta u Hrvatskoj i iskažu solidarnost sa ženama Osijeka i svim ženama koje trpe nasilje.
U Zadru će se ova akcija održati u 12,00h na Narodnom trgu.
Priopćenje prenosimo u cijelosti:
– Slučaj ubojstva Mihaele Berak pokazao je nefunkcioniranje sustava u zaštiti žena od rodno uvjetovanog nasilja na svim razinama. Cijeli niz propusta u postupanju policije dobro je poznat javnosti. U javnost su plasirane pogrešne kvalifikacije ovog teškog ubojstva, prvo kao samoubojstvo, potom nesretni slučaj prilikom provjere oružja. Posebnu zabrinutost u javnosti, a s obzirom na iznesene okolnosti slučaja izaziva činjenica da je okrivljeniku uopće bilo dopušteno raditi u policiji i nositi oružje.
Ovaj slučaj ukazuje na probleme s postojećim zakonskim rješenjima, kao i trenutnim prijedlogom Vlade RH u proceduri, a vezano za sankcioniranje femicida. Naime po trenutnom prijedlogu Vlade RH ovo teško ubojstvo žene ne bi bilo tretirano kao femicid! Baš kao ni slučajevi poput onih zbog kojih obilježavamo nacionalni i međunarodni
dan borbe protiv nasilja nad ženama i borbe protiv femicida (brutalna ubojstva sutkinje i odvjetnice na sudu u Zagrebu i ubojstvo 14 studentica iz Montreala).
Zakon o zaštiti od obiteljskog nasilja osim što ne obuhvaća sve oblike rodno uvjetovanog nasilja, pa tako ni femicid, nanio je ženama strašnu štetu tretirajući nasilje nad ženama kao prekršaj, izjednačavajući ga s vožnjom bez karte u tramvaju.
Postojeće politike i zakoni ne štite žene od nasilja. Policija ne štiti žene od nasilja. Državne institucije ne štite žene od nasilja. To dovodi do eskalacije nasilja i u konačnici do ubojstava žena.
Simboličkom javnom akcijom „Sigurnost i povjerenje i za žene” žene traže od Hrvatske države da preuzme odgovornost i poduzme konkretne korake za zaštitu žena od nasilja. Postoje uspješni modeli suzbijanja femicida! Zahtijevamo usvajanje politika i zakona koji će štititi žene od rodno uvjetovanog nasilja, osobito njegove najbrutalnije manifestacije – femicida i strože procedure za procjenu policijskih službenika te zabranu nošenja oružja kućama izvan dužnosti.
Akcija se održava uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama u 16 gradova i mjesta u Hrvatskoj. U Zagrebu je okupljanje ispred Ministarstva unutarnjih poslova – jedne od karika u sustavu zaštite žena od nasilja koji ne funkcionira.
Koliko mrtvih žena treba da se Vlada Pokrene?
Ponavljamo svoje zahtjeve:
1. Donošenje zakona koji će regulirati sve oblike nasilja nad ženama, uključujući femicid i staviti sankcioniranje nasilja nad ženama isključivo u kaznenu sferu;
2. donošenje Nacionalne strategije koja uključuje sve oblike nasilja nad ženama, u skladu s Istambulskom Konvencijom i s predviđenim sredstvima za provedbu u državnom proračunu;
3. uvođenje novog kaznenog djela femicida kao ubojstva žene zbog njenog roda;
4. strože procedure za procjenu policijskih službenika te zabranu nošenja oružja kućama izvan dužnosti.
Zadar: Narodni trg, 12:00 sati, kontakt: Ad hoc ženska inicijativa Zadar: 091/503 9482
Akciju organiziraju:
Ženska mreža Hrvatske:
Autonomna ženska kuća Zagreb
Centar za ženske studije
Centar za građansku hrabrost – HRABRE SESTRE
Centar za građanske inicijative Poreč
Centar za žene žrtve rata ROSA
Centar za podršku i razvoj civilnog društva „DELFIN”
Centar za društveno-humanistička istraživanja Zadar
Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja Mali Lošinj
DEŠA – Dubrovnik
Domine – organizacija za promicanje ženskih prava
Koordinacija ženskih grupa SEKA
Lezbijska grupa Kontra
Mirovna grupa OAZA
Projekt građanske demokratske inicijative Beli Manastir – P.G.D.I.
SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava
SOS Virovitica
TARA Ličko Petrovo selo
Udruga Brod
Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava
Udruga žena Dalj
Udruga žena Nit, Korenica
Udruga žena Romkinja u Hrvatskoj „Bolja budućnost”
Udruga žena Vukovar
Ženska grupa Donji Lapac
Ženska grupa Split
Ženska pomoć sada – SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja
Ženska udruga Izvor Tenja
Ženska sekcija SSSH
Adela, „Kava za ženska prava”
Ad hoc Ženska inicijativa Zadar
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje
Feministički kolektiv Ko žena
Inicijativa TrAŽene
Iris Bjelovar
Pariter
RODA – roditelji u akciji
Sigurna mjesta
Sofija – udruga za zaštitu i promicanje ljudskih prava
Spasi me
Šibenska udruga mladih Š.U.M. i KU Fotopoetika
U dobroj vjeri
Udruga Domino
Udruga Kap Korčula
Zaklada Solidarna
Ženska grupa Karlovac „Korak”