Po deseti put Turistička zajednica Grada Nina organizirala je Festival pijeska, događaj koji su s nestrpljenjem čekali svi zaljubljenici u pješčane skulpture. Manifestacija koja se već tradicionalno održava na ninskim pješčanim plažama, a koje su poznate po svojim ljepotama, te već godinama privlače zaljubljenike u taj pješčani raj.
Od ranog jutra vješte ruke graditelja – natjecatelja svih dobnih skupina pod budnim okom žirija gradile su svoje skulpture od pijeska. Ove godine članovi žirija bili su akademski kipar Igor Maštruko i dugogodišnji prijatelji festivala Dejana Brdarić i Krešimir Valentak restauratori iz Zagreba.
Prvo mjesto osvojio je Jozef i Lucija Kuruc iz Slovačke, s motivom Ribara koji iz mora izvlači veliku ribu, a ribaru pomaže pas koji ga vuče za majicu, te nakon što izvuku ribu onda je solidarno podijele za ručak.
Gospodin Jozef je ranije bio pobjednik na Festivalu pijeska u Ninu 2019. godine. Figure na ninskoj pješčanoj plaži gradi još od 2005. godine. Ovoga puta posebno je došao na odmor baš u vrijeme održavanja festivala. Kaže kako je još prije osam godina kupio kod nas smokvu koju je posadio u Slovačkoj i ona mu je ove godine prvi puta dala plodove. Od smokve u Slovačkoj otkinuo je jednu tanku granu koju je donio na festival pijeska u Nin. Ta je grana poslužila kao štap za pecanje u instalaciji i bila je to originalna zamisao i poveznica Slovačke i Hrvatske tj. Nina. Poveznica dviju zemalja je putem grančice smokve koja je nikla u Dalmaciji, a izrasla u stablo u Slovačkoj, pa se jedna njena grana vratila kako bi bila dio instalacije na jedinstvenom festivalu pijeska.
Dosadašnja natjecateljica i dobitnica ranije nagrade dolazi iz Petrčana. To je Božena Gržan koja je s motivom Grgura Ninskog osvojila drugo mjesto, a dijeli ga sa Fridom Dorkin iz Zadra koja je izradila motiv Mačkarene – mačke sa sirenom.
Žiri je dodijelio čak tri treća mjesta i to Borisu Cikaču s motivom hobotnice sa licem, zatim Eriku Baksa iz Domašineca koji je izradio mačku sa ribom i Ziti Blažević iz Čakovca koja je izgradila Pozoja – zmaja koji čuva dvorac u njihovom gradu.
Prijavljeni natjecatelji koji su ove godine sudjelovali na Festivalu pijeska u Ninu bili su iz Hrvatske, Slovačke, Slovenije, Mađarske i Poljske.
“Jubilarni Festival okupio je brojne natjecatelje koji su tijekom cijelog jutra uživali u gradnji svojih pješčanih remekdjela. Ovim se putem zahvaljujem svim natjecateljima, od kojih se neki vraćaju i sudjeluju po više puta tijekom 10 godina održavanja ninske Fešte od sabuna. Zahvaljujem suradnicima na doprinosu i zajedničkom entuzijazmu kojim se doprinosi povećanju kvalitete Festivala pijeska koja je nazvana čarolija koja nastaje i nestaje jer sve građevine pod utjecajem vjetra i plime već istoga dana postupno se vraćaju moru od kuda je pijesak nanesen na plitke obale Nina. Ninska rivijera prepoznata je kao mikrorivijera s najvećim površinama pijeska u našoj županiji, a zlatni pijesak i čisto more simbol su i Nina i ninskoga kraja”, istaknula je Marija Dejanović direktorica Turističke zajednice grada Nina, a povodom ovogodišnjeg Festivala pijeska.